Zdrowie

Załamanie nerwowe – objawy i leczenie

Zdrowie psychiczne przestaje być tematem tabu, więc coraz więcej osób decyduje się na podjęcie kroków w związku ze swoim złym samopoczuciem. Współczesna medycyna jest wystarczająco zaawansowana, by radzić sobie z różnymi problemami natury psychicznej. Współcześnie ludzie są narażeni na dużą ilość stresu w ciągu dnia. To może przekładać się na pogorszenie ogólnego stanu zdrowia, a w mało optymistycznym scenariuszu prowadzić do załamania nerwowego.  

Co to jest załamanie nerwowe?

Załamanie nerwowe jest powszechnie używanym terminem na kryzys psychiczny, który nazywany jest także emocjonalnym. Jest to bolesne doświadczenie zaburzenia równowagi psychicznej, które powodowane może być nagłą, nieprzewidzianą sytuacją czy traumatycznym zdarzeniem. Nie jest to jednak choroba, a raczej zespół objawów i skutków, które związane są z sytuacją życiową. Niekiedy załamanie nerwowe mylone jest z depresją ze względu na bardzo podobne symptomy. Jednak depresja jest długotrwałą chorobą, która nieleczona potrafi być bardzo wyniszczająca.

Załamanie nerwowe – objawy

Objawy załamania nerwowego, jak już wspomnieliśmy, są bardzo podobne do depresji. Mimo że jest to problem dotykający psychiki, to odczuwalny jest także fizycznie. Spadek motywacji do pracy oraz wycofywanie się z aktywności towarzyskich może być alarmującym sygnałem. Szczególnie jeżeli towarzyszy temu drżenie rąk, zawroty głowy, duszności, a także brak apetytu czy zmniejszenie masy ciała. 

Jak wygląda załamanie nerwowe?

Martwisz się, że jesteś w trakcie kryzysu psychicznego? Może o tym świadczyć brak poczucia sensu, a także niemijające napięcie, które potęguje stres. Jeżeli mierzysz się z niekontrolowanymi atakami złości lub bez powodu zaczynasz płakać – to również może być objawem załamania nerwowego. Możesz mieć trudność ze skupieniem się, a także czuć się zagubiony. Komunikacja ze znajomymi, przyjaciółmi także może być utrudniona. Powszechnym symptomem jest duża potrzeba samotności, która przekłada się na dyskomfort w pracy czy przestrzeniach, gdzie znajduje się wiele osób. 

Załamanie nerwowe – jak leczyć?

Jeżeli już wiesz, jakie są objawy załamania nerwowego – to poniżej chcielibyśmy przedstawić Ci, jakie kroki możesz podjąć w celu rozwiązania takiego problemu. Wiele osób decyduje się na używki – jednak takie działanie może doprowadzić do popadnięcie w uzależnienie, a tym samym pogłębienie negatywnego stanu psychicznego. Zazwyczaj jednak kryzys psychiczny trwa wystarczająco krótko, by nie mieć długotrwałych skutków ubocznych. Właściwie dla niektórych osób taka sytuacja bywa pretekstem do tego, żeby wziąć się w garść. 

Kryzys psychiczny może być rozwiązany poprzez zmianę pracy, zadbanie o zdrowie psychiczne czy zakończenie niezdrowej relacji. Jednak pamiętaj o tym, że nieleczony może prowadzić do znacznego pogorszenia. W związku z tym warto, żebyś zwrócił się do specjalisty, który podczas terapii pomoże przepracować Ci przyczyny Twojego załamania nerwowego, jeżeli się z nim mierzysz.

0 %