Zdrowie

Co zakwasza organizm, a co odkwasza?

Zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej może mieć negatywne skutki na stan Twojego zdrowia. W najgorszym przypadku niewłaściwa wartość pH w konkretnych płynach ustrojowych może prowadzić do sytuacji bezpośrednio zagrażającej życiu. Twoje ciało w niemal siedemdziesięciu procent składa się z wody i to właśnie w niej zachodzą wszystkie procesy chemiczne i biologiczne. Właściwa dieta jest głównym sposobem na utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. W poniższym artykule skupimy się głównie na tym co zakwasza organizm, a co odkwasza oraz ile trwa odkwaszanie organizmu.

Zakwaszanie organizmu – na czym polega?

O zakwaszaniu organizmu mówimy, gdy mechanizmy, które odpowiedzialne są za regulowanie poziomu pH, działają we właściwy sposób, ale Twoje ciało trawi i wydala więcej związków kwasotwórczych. Niewielkie zakwaszenie organizmu nie jest groźne dla zdrowia, jednakże może być nieprzyjemne w skutkach. Jak wspomnieliśmy wcześniej, główną przyczyną takiego stanu jest Twoja dieta, gdyż substancje, które spożywasz w swoich posiłkach, mogą w różnym stopniu wpływać na odczyn w narządach i tkankach.  Niektóre z nich mają działanie alkalizujące, czyli zasadowe lub zakwaszające.

Zakwaszanie organizmu – objawy

Kiedy coś w Twoim ciele działa nieprawidłowo, to organizm daje o tym znać poprzez różnego rodzaju objawy. W przypadku zakwaszenia rodzaj i intensywność dolegliwości zależy od tego, w jakim stopniu zaburzona jest równowaga kwasowo-zasadowa. Pamiętaj jednak, że samo zachwianie tej równowagi może być objawem towarzyszącym groźnych chorób, takich jak nadciśnienia tętniczego czy cukrzycy. 

Jednym z symptomów zakwaszenia organizmu może być osłabienie sprawności fizycznej, które charakteryzuje się szybszym męczeniem oraz zmniejszoną podatnością na wszelkiego rodzaju infekcje. Jeżeli często mierzysz się z problemem biegunki, wymiotów lub bólem brzucha, to również może świadczyć o tym, że poziom pH Twoich płynów ustrojowych jest niewłaściwy. Do symptomów należą także podrażnienia dróg moczowych, zmiany skórne, obniżone libido oraz zaburzenie rytmu pracy serca.

Co zakwasza organizm, a co odkwasza?

Jeżeli Twoja dieta składa się głównie z chleba, ryb, jajek i mięsa, a oprócz tego nie odmawiasz sobie słodyczy i używek, takich jak alkohol oraz kawa, to jesteś narażony na kwasicę. Na zakwaszanie organizmu wpływa także spożywanie żywności wysoko przetworzonej bogatej w konserwanty i barwniki. Jeśli nie ruszasz się zupełnie lub wysilasz nadmiernie, a oprócz tego jesteś w ciągłym stresie i palisz na przykład papierosy – to jest to, co zakwasza organizm również.

Pytanie jednak brzmi – co odkwasza organizm? Oczywiście możesz zwrócić się do specjalisty, który dopasuje do Ciebie właściwy sposób radzenia sobie z zakwaszeniem organizmu, ale dobrym początkiem będzie zmiana diety. Na stan Twojego zdrowia dobrze wpłynie spożywanie mleka, warzyw oraz owoców. Są to produkty, które zawierają pierwiastki zasadotwórcze, czyli potas, sód, magnez i wapń. Pamiętaj także o piciu przynajmniej dwóch litrów wody dziennie i odpowiedniej ilości aktywności fizycznej. Ile trwa odkwaszanie organizmu? Zazwyczaj od kilku, aż do kilkunastu tygodni.

0 %