Uroda

Jakie kosmetyki sprawdzą się do pielęgnacji cery dojrzałej latem?

Skóra dojrzała latem potrzebuje szczególnej troski. Dlaczego? Bo promieniowanie słoneczne to jeden z czynników, który przyspiesza starzenie się skóry. I nie ma znaczenia czy lubisz długie kąpiele słoneczne, czy po prostu spędzasz dużo czasu, pracując we własnym ogrodzie. Promieniowanie UV mocno oddziałuje na strukturę skóry. Jak zatem zadbać o cerę latem?

Po pierwsze – głębokie nawilżanie

Podstawą pielęgnacji cery dojrzałej na co dzień jest nawilżanie. Bez względu na porę roku w Twojej kosmetyczce prym powinien wieźć krem przeciwzmarszczkowy na dzień. Kosmetyk, który będzie wygadzał, ujędrniał, redukował przebarwienia, ale także głęboko nawilżał kolejne warstwy skóry.

Dlaczego to takie ważne? Ponieważ z wiekiem skóra traci naturalną zdolność do utrzymywania wilgoci. A woda pełni ważną rolę w transporcie substancji aktywnych kosmetyków do dalszych warstw skóry. Poza tym to właśnie woda ma wpływ na prawidłową budowę włókien kolagenowych i elastynowych, które są odpowiedzialne za prawidłowe napięcie skóry. Niedostateczne nawilżenie prowadzi też do suchości skóry, wywołuje podrażnienia i przyspiesza procesy starzenia się skóry.

Po drugie – kosmetyki ochronne

Latem konieczna jest też ochrona przed promieniowaniem słonecznym. W zależności od typu cery powinnaś wybrać kosmetyki zawierające filtr przeciwsłoneczny o szerokim spektrum – SPF 30 lub wyższym. To pomoże chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB, które przyczynia się do starzenia się skóry i pogłębiania istniejących zmarszczek.

Kremy ochronne warto stosować nawet w pochmurne dni, gdyż promieniowanie słoneczne przenika nawet przez chmury. Jeśli zaś często przebywasz na słońcu i nie masz na sobie makijażu, aplikację kremu z filtrem powtarzaj nawet co 2 godziny. W ten sposób najlepiej zadbasz o swoją dojrzałą cerę.

Po trzecie – lekka odzież ochronna

Zapewne doskonale wiesz, że same kremy z filtrem nie wystarczą i gdy słońce jest wysoko na horyzoncie, warto zadbać także o odpowiednią odzież ochronną. Nosisz więc lekkie, przewiewne ubrania z wiskozy, lnu lub dobrego gatunku bawełny. A co z ochroną twarzy? Czy pamiętasz o nakryciu głowy?

Jeśli pracujesz w ogrodzie lub wybierasz się na aktywny weekend, na głowę możesz założyć wielofunkcyjną chustę z filtrem UV. Wykonana jest ona z przewiewnego materiału, który ochroni włosy i skórę głowy przed promieniami słonecznymi. Ale nie zapewni ona ochrony skórze twarzy. Dlatego na co dzień noś szeroki kapelusz, który zapewni ochronę dla twarzy przed bezpośrednim promieniowaniem słonecznym. Zakładaj też okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, aby chronić oczy i delikatną skórę wokół nich.

Po czwarte – odpowiednie nawilżenie

Woda odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. Gdy organizm jest dobrze nawodniony, skóra ma większą zdolność zatrzymywania wilgoci. Dzięki temu skóra jest miękka, gładka i bardziej elastyczna. Jeśli więc nie dbasz o odpowiednie nawodnienie, możesz zauważyć, że cera staje się przesuszona, szorstka, a zmarszczki są bardziej widoczne.

Poza tym woda pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu poprzez stymulację procesów detoksykacji. Poprawia to ogólną kondycję skóry i wspiera zdrowy metabolizm jej komórek. Gdy organizm jest dobrze oczyszczony, skóra ma większą zdolność do regeneracji i utrzymania zdrowego wyglądu. Z kolei latem organizm częściej się poci, by wyrównać temperaturę ciała. Jeśli zabraknie odpowiedniego nawodnienia, skóra straci zdolność do detoksykacji, a tym samym do regeneracji.

0 %