Zdrowie

Metale ciężkie w organizmie – jak wygląda zatrucie i jakie są objawy?

Istnieją związki chemiczne, o których niewiele osób myśli w kontekście własnego zdrowia. Zdecydowanie tak właśnie jest w przypadku metali ciężkich, które obecne są w życiu człowieka przez cały czas, jednak ich specyfika pozostaje dla większości z nas nieokreślona. Wpływ nadmiaru tych pierwiastków na zdrowie może być jednak poważny, dlatego warto bliżej przyjrzeć się tym szczególnym związkom. Zatrucia metalami ciężkimi wcale nie należą do rzadkości – jak je rozpoznać, aby móc zareagować w porę?

Czym są metale ciężkie w organizmie?

Metale ciężkie to termin, który często może przewijać się w kontekście rozmów o zdrowiu człowieka, jednak nie zawsze wiadomo dokładnie, co się pod nim kryje. Zazwyczaj mianem metali ciężkich błędnie określa związki, które wcale nimi się są, co sprawia, że w tej materii może powstawać wiele wprowadzających w błąd niedomówień. W organizmie mogą one osadzać się często niezauważenie, dlatego tym bardziej warto dokładnie poznać ich specyfikę. 

Metale ciężkie są szczególną grupą metali, a także półmetali, prezentujących szczególnie niebezpieczne dla zdrowia człowieka właściwości. Zalicza się do nich m.in. ołów, kadm, rtęć, chrom, nikiel, cynk, miedź, tellur i arsen. Można określić je mianem toksycznych. Ich występowanie prowadzi często do groźnych chorób oraz schorzeń.

Zatrucia metalami ciężkimi – objawy 

Pierwszym krokiem do rozpoznania zatrucia metalami ciężkimi jest dostrzeżenie alarmujących sygnałów, które powinny wzbudzić naszą czujność. Objawy zatrucia metalami ciężkimi mogą różnić się w zależności od konkretnego związku, który dostał się do organizmu. W przypadku ołowiu najczęściej zmienia się koloryt skóry, niepokojące sygnały daje także układ nerwowy. W trakcie zatrucia ostrego dochodzi do zaparć i wymiotów. Arsen powoduje z kolei wzmożone wypadanie włosów, a także pragnienie. Kadm może doprowadzić do sinicy, występowania duszności oraz przyspieszenia oddechu. 

Zatrucie metalami ciężkimi – najczęstsze przyczyny

Lepiej zapobiegać niż leczyć – to maksyma, która powinna towarzyszyć każdemu człowiekowi podczas dbania o swoje zdrowie. Najlepszym sposobem na utrzymanie swojego organizmu w doskonałej kondycji jest po prostu unikanie sytuacji oraz miejsc, które mogłyby negatywnie wpłynąć na stan zdrowia. Jednak, jak dobrze wiadomo, nie zawsze istnieje taka możliwość, a powszechne zatrucia metalami ciężkimi są tego najlepszym przykładem. Nie od dzisiaj wiadomo, że tego rodzaju sytuacje mają miejsce zazwyczaj przy okazji wykonywania obowiązków zawodowych – z zatruciami metalami ciężkimi często muszą mierzyć się pewne grupy zawodowe, które w trakcie pracy narażone są na oddziaływanie szkodliwych związków chemicznych. 

Objawy często można zaobserwować wśród pracowników zakładów przemysłowych. W branżach takich jak przemysł chemiczny, elektrotechniczny czy produkcja nawozów sztucznych pracownicy narażeni są na obcowanie ze szkodliwą chemią. Jednak tak naprawdę każdy z nas narażony jest na kontakt z metalami ciężkimi występującymi w zanieczyszczonym powietrzu oraz glebie. 

 

0 %