Zdrowie

Zajady – przyczyny i sposoby na leczenie

Zajady nie są problemem, który należy sklasyfikować jedynie jako kwestię estetyczną. To również jasny znak dawany nam przez organizm, że coś jest nie tak. Pojawienie się tych ranek może sugerować, że warto nieco dokładniej przyjrzeć się stosowanej przez siebie profilaktyce, a przede wszystkim zadbać o wdrożenie skutecznego sposobu na zajady, który pomoże szybko uporać się z tym kłopotliwym problemem. 

Zajady – czy są zaraźliwe?

Pojawienie się wykwitów określanych mianem „zajadów” z pewnością zawsze jest niemiłą niespodzianką, która może zepsuć nam dzień. Zajady są nadżerkami, które można określić również mianem zapalenia kątów ust lub kątowym zapaleniem warg. Często są mylone z opryszczką wargową, jednak te dwa schorzenia można od siebie szybko i łatwo rozróżnić. Opryszczka charakteryzuje się występowaniem bąbli z płynem surowiczym, które po pęknięciu wysychają, a następnie znikają w stosunkowo krótkim czasie. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku zajadów, które mogą utrzymywać się stosunkowo długo. 

W takiej sytuacji możesz zacząć zastanawiać się, czy zajady są zaraźliwe. Odpowiedź jest prosta. Zajady nie są zaraźliwe i nie mają zdolności przenoszenia się na inne części ciała. Występują więc jedynie w kącikach ust. 

Zajady – przyczyny wykwitów

Mało osób, u których pojawiają się zajady, wie tak naprawdę, co doprowadziło do wystąpienia tego stanu. Przyczyną nadżerek najczęściej jest działanie grzybów, które chętnie zagnieżdżają się w kącikach ust. Jednak do takiego stanu prowadzą pewne działania mające negatywny wpływ na zdrowie lub schorzenia. Zajady często powodowane są przez wystąpienie niedoborów witamin z grupy B, a przede wszystkim istotnej witaminy B2. Z problemem występowania nadżerek mogą mierzyć się także osoby, u których stwierdzono infekcję bakteryjną lub stosowana jest silna antybiotykoterapia. Zajady często zwiastują również wyraźny spadek odporności. Mogą być również jasnym sygnałem, że doszło do zakażenia drożdżakami czy też podrażnienia śluzówek wokół jamy ustnej. 

Zajady – leczenie

Pojawienie się zajadów może być niemiłą niespodzianką również na gruncie estetycznym – nadżerki w kącikach ust z pewnością nie wpływają pozytywnie na wygląd całej twarzy. Jednak to nie wszystko – zajady są również niekomfortowe z uwagi na to, że zazwyczaj towarzyszą im ból i swędzenie. Czy istnieją zatem skuteczne sposoby na poradzenie sobie z tą uciążliwą dolegliwością? 

Jak skutecznie pozbyć się zajadów? Oprócz gotowych preparatów warto skorzystać z domowych sposobów, bazujących na składnikach, które możesz mieć pod ręką. Na występowanie zajadów świetnie sprawdza się czosnek, który charakteryzuje się działaniem przeciwgrzybiczym oraz antybakteryjnym. Nałożenie go na zajady może znacznie przyspieszyć proces gojenia. Skutecznym sposobem na jest również stworzenie mikstury aloesu z wodą – przemywanie nią zmienionych chorobowo miejsc kilka razy dziennie pozytywnie wpływa na proces zanikania nadżerek. Jeśli dokucza Ci ból w kącikach ust, zrób domowy kompres z plasterków ogórka. 

0 %