Zdrowie

Jak szybko zasnąć – poznaj sposoby na zaśnięcie

Problemy z zasypianiem są współcześnie bardzo istotnym problemem i coraz więcej osób się na nie skarży. Powody tego zjawiska są różne, jednak można wśród nich na pewno wymienić stres lub wystawienie na niebieskie światło (składnik oświetlenia emitowanego przez ekrany komputerów i telefonów). Tymczasem w nocy organizm musi się zregenerować, wyrównać rytm serca i ciśnienie, uregulować biochemiczną gospodarkę. W takim razie jak szybciej zasnąć? W tym tekście znajdziesz sposoby na zaśnięcie! 

Jak szybko zasnąć? Dlaczego musimy spać?

Sen jest bardzo ważny dla zdrowia, ponieważ w nocy szybciej odnawiają się komórki ciała, wydzielają się hormony, a ponadto wzmacnia się organizm, ponieważ system immunologiczny produkuje więcej limfocytów. Wzmaga się także produkcja hormonu wzrostu, a także melatonina. Jeśli problemy ze snem są rzadkością, to raczej nie stanowią większego problemu, ale jeśli utrzymują się przez dłuższy okres, to jest to sygnał, że mogą źle wpływać na nasz organizm. 

Domowe sposoby – jak szybko zasnąć?

Nie wiesz, jak szybciej zasnąć? Przed sięgnięciem po tabletki nasenne warto skusić się na przetestowanie kilku metod. Po pierwsze warto ograniczyć korzystanie z komputera i telefonu wieczorem, najlepiej około godzinę przed planowanym snem. Wiąże się to z faktem, że ekrany emitują niebieskie światło, które jest silnie pobudzające, a ponadto niedobre dla wzroku. Dobrym pomysłem jest też stworzenie wieczornej rutyny, ponieważ organizm przyzwyczai się do tego, że przy codziennym wystawieniu na konkretne bodźce, po nich przychodzi czas na sen – dzięki temu sami zrobimy się senni, jednak ta technika wymaga czasu.

Żeby szybciej zasnąć wieczorem, warto unikać drzemek w trakcie dnia, ponieważ zapewnia ona swego rodzaju zastrzyk energii, który może zaowocować problemami z zaśnięciem w nocy. Warto się także dotlenić, a więc dostarczyć organizmowi więcej ruchu oraz wywietrzyć sypialnię. Wiele osób korzysta także z różnych mieszanek ziołowych, które uspokajają i relaksują. Najpopularniejsza jest melisa. 

Wiele osób poleca również akupresurę, czyli technikę polegającą na uciskaniu odpowiednich miejsc na ciele. Podczas naciskania właściwej części ciała wytwarza się więcej melatoniny, która ułatwia zasypianie i wydłuża czas snu. Gdzie jednak znajdują się te punkty? Mamy je w wewnętrznej stronie dłoni, na linii zgięciowej nadgarstka i przedłużeniu palca wskazującego. 

Ciekawą techniką jest także 4 7 8, która polega na właściwym oddychaniu przed zaśnięciem. Najpierw wydychamy powietrze, a później należy wziąć wdech trwający około 4 sekundy. Następnie powinno się wstrzymać oddech na 7 sekund, żeby po tym czasie zrobić 8-sekundowy wydech. Całość należy powtórzyć cztery razy. Andrew Weil, twórca tej techniki radzi również, żeby przy robieniu wydechu wydawać delikatnie szeleszczący dźwięk. Ponadto w tym czasie czubek języka powinien dotykać podniebienia, tuż za zębami.

0 %