Zdrowie

Tasiemiec u człowieka – objawy i leczenie

Choroby pasożytnicze u ludzi wciąż są ogromnym tematem tabu dla wielu, mimo że znamy je już od bardzo dawna. Wynika to z błędnego przeświadczenia, że jest to coś bardzo wstydliwego. Przez to, że tego typu schorzenia nie są zbyt szeroko omawiane, a osoby, które zostały nimi dotknięte, raczej nie chcą dzielić się swoimi doświadczeniami, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że w zasadzie każdego dnia naraża się na ogromne niebezpieczeństwo, ponieważ wiele pasożytów ludzkich stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Jednym z najczęściej spotykanych problemów tego typu jest tasiemiec. Jakie są objawy tasiemca i jak wygląda jego leczenie? Skąd w ogóle bierze się tasiemiec u człowieka? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie w poniższym wpisie – serdecznie zapraszamy do lektury.

Tasiemiec – co to takiego?

Znany pod łacińską nazwą Cestoda tasiemiec ludzki, jest groźnym pasożytem, który żyje i rozwija się w przewodzie pokarmowym. Wywodzi się z rodzaju płazińców i rozwija się u kręgowców i bezkręgowców, natomiast jego ostatecznym żywicielem są zazwyczaj kręgowce. Jego nazwa pochodzi od charakterystycznego wyglądu – tasiemiec przypomina po prostu podłużną taśmę.

Tasiemiec u człowieka może pojawić się na różne sposoby, jednak głównym źródłem transmisji jest spożycie surowego mięsa wołowego, które zostało zarażone wągrami. Rozróżniamy dwa rodzaje tasiemców – uzbrojony i nieuzbrojony. Do zarażenia się tym pierwszym dochodzi jednak w nieco inny sposób, ponieważ najczęściej dzieje się to po spożyciu surowego lub niedogotowanego mięsa wieprzowego. Nieuzbrojony tasiemiec ma od 4 do 12 metrów długości po pełnym rozwinięciu. Posiada cztery przyssawki, za pomocą których przyczepia się do ściany jelita.

Tasiemiec uzbrojony rozwija się w zasadzie tak samo jak nieuzbrojony, z tym że może osadzać się poza jelitami np. w mięśniach, w gałce ocznej, a nawet w mózgu. Ponadto zamiast przyssawek ma specjalne haczyki, którymi chwyta się ścianki jelita, przez co zdecydowanie trudniej jest go wydalić.

Objawy tasiemca

W przypadku pojawienia się w ludzkim ciele tasiemca, objawy mogą być następujące: anemia, awitaminoza, osłabienie, bóle brzucha i wymioty. Ponadto osoby zarażone pasożytem skarżą się na utratę apetytu, szybką utratę wagi czy biegunki. Rozpoznanie następuje w momencie, kiedy chory zauważy wydalanie wraz z kałem członów tasiemca, chociaż może mieć to miejsce wcześniej, przy pojawieniu się pierwszych objawów.

Jak pozbyć się tasiemca?

Jeżeli podczas jakichkolwiek badań kontrolnych wyjdzie, że rozwiną się u Ciebie tasiemiec, leczenie należy podjąć tak szybko, jak to tylko jest możliwe. Dzięki rozwojowi nauki i medycyny, dziś posiadamy skuteczne sposoby na leczenie tasiemca. Wśród nich najpopularniejszą jest odpowiednio dobrana terapia lekowa środkami prazykwantel lub niklozamid. Ich zadaniem jest osłabienie pasożyta i sprawienie, że odłączy się on od jelita, dzięki czemu będzie mógł zostać wydalony razem z kałem.

0 %