Zdrowie

Źródło żelaza w diecie – gdzie jest go najwięcej?

Ziemia to planeta, gdzie jest dużo żelaza. Znajduje się ono w jądrze, a także skorupie naszego globu. Żelazo to pierwiastek chemiczny, który jest właściwie najczęściej występującym na Ziemi, ale także jest powszechny w ludzkim ciele. Odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Żelazo znajduje się między innymi w mięśniach, szpiku kostnym, białkach krwi, osoczu oraz hemoglobinie.  Każda osoba ma zupełnie inne zapotrzebowanie na ten pierwiastek, a jego niedobór może mieć bardzo negatywny wpływ na ogólny stan zdrowia.

Żelazo – gdzie występuje?

Niedobór żelaza może prowadzić, na przykład do niedokrwistości, która nazywana jest także anemią. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć Ci, w jakich produktach znajduje się najwięcej tego pierwiastka. Jednak na sam początek warto odpowiedzieć na pytanie – gdzie wchłania się żelazo?

Za wchłanianie się żelaza odpowiedzialna jest dwunastnica i jelito cienkie. Po wchłonięciu jest wiązane w błonie śluzowej przewodu pokarmowego. Następnie transportowane przez krew trafia do wątroby, gdzie magazynowane jest w formie ferrytyny. Jeżeli pierwiastek nie jest właściwie przyswajany może pojawić się potrzeba suplementowania go w formie preparatów z żelazem. Zazwyczaj jednak wystarczające jest właściwe odżywianie się, wiedząc, jakie są źródła żelaza w diecie. 

Szczególnie na poziom spożywanego żelaza powinny zwracać uwagę osoby, które są po zabiegu operacyjnym z dużą utratą krwi, a także kobiet ciężarnych oraz karmiących piersią. Będzie to rozsądne również w przypadku wcześniaków i dzieci po konflikcie serologicznym, nie mówiąc już o osobach, które od zawsze miały problemy z wchłanianiem żelaza. 

Gdzie jest najwięcej żelaza? Czyli co jeść, gdy cierpisz na jego niedobór

Żelazo jest pierwiastkiem, który nasz organizm nieustannie zużywa. W związku z tym bardzo ważne jest jego regularne uzupełnianie. Najłatwiej będzie to uczynić poprzez włączenie do swojej diety odpowiednich produktów. Lista produktów bogatych w ten pierwiastek jest naprawdę obszerna. 

Dla fanów koktajli świetnym rozwiązaniem będą receptury, które opierają się na szpinaku. Z kolei w przypadku mięsa dobrym źródłem żelaza będzie indyk oraz podroby mięsne. Czerwone mięso i owoce morza także będą dobrym rozwiązaniem. Pestki dyni są bogate w żelazo i właściwie mogą być dodatkiem do większości potraw. Dla wszystkich osób, które kochają słodycze, dobrą taktyką będzie przekonanie się do gorzkiej czekolady. 

Źródło żelaza w diecie – w jakich produktach znajduje się go najwięcej?

Odpowiednia ilość żelaza wpływa bezpośrednio na jakość pracy serca oraz innych organów wewnętrznych, w związku z tym warto byś zadbał o jego odpowiednią suplementację. Oprócz wyżej wymienionego jedzenia – produktami bogatymi w ten pierwiastek chemicznych jest także mięso wieprzowe, żółtka jaj, pistacje, a także kakao. Owoce, takie jak śliwki i jabłka również są dobrym źródłem żelaza. 

0 %