Trening

Wysiłek fizyczny a okres – czy ćwiczenie z miesiączką jest zdrowe?

Dla wielu kobiet miesiączkowanie jest bardzo nieprzyjemnym i bolesnym doświadczeniem. Z różnych przyczyn związanych właśnie z okresem, wiele z nich rezygnuje z podejmowania aktywności fizycznej, nawet w przypadku, kiedy poza miesiączką ćwiczą regularnie. Wynika to z narastających obaw o ewentualne nasilenie się krwawienia czy pojawienie się różnego rodzaju dolegliwości bólowych. Obawy te mają co prawda pewne uzasadnienie, jednak nie oznacza to, że wysiłek fizyczny w trakcie okresu jest całkowicie zakazany. Czy można ćwiczyć podczas miesiączki? Na co należy zwrócić uwagę? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z jego treścią.

Sport a miesiączka, czyli czy można podejmować wysiłek fizyczny podczas miesiączki?

Odpowiedź na to konkretne pytanie jest dosyć prosta i brzmi: tak. Nie ma bowiem większych przeciwwskazań do podejmowania wysiłku fizycznego podczas miesiączki. Mamy tu oczywiście na myśli ćwiczenia w granicach zdrowego rozsądku.

Według badań statystycznych każda kobieta przynajmniej raz w życiu czuła ogromny dyskomfort lub miała dolegliwości bólowe podczas miesiączki. Wśród nich najczęściej wymieniane są bóle brzucha i pleców, kiepskie samopoczucie, nudności, wymioty czy zmęczenie. Ze względu na pojawienie się tak dużych problemów wiele kobiet rezygnuje z wykonywania obowiązków zawodowych czy szkolnych, ponieważ wspomniane dolegliwości bardzo utrudniają im normalne funkcjonowanie. Z tego też względu dla wielu kobiet pojęcie “okres a wysiłek fizyczny” prawie w ogóle nie istnieje – po prostu rezygnują one na ten czas ze sportu. Nie jest to jednak słuszne rozwiązanie. Aktywność tego typu może przynieść zupełnie odwrotne od spodziewanych efekty, czyli ukojenie w bólu, uspokojenie się czy pozbycie się negatywnych emocji. Wysiłek fizyczny a okres to dla wielu kobiet rzeczy, których nie należy ze sobą łączyć, jednak jak wyraźnie widać, mogą one sprawić, że poczują się one lepiej.

Sport a okres – na co należy uważać?

Jeżeli w czasie trwania miesiączki kobieta czuje się dobrze i nie narzeka na żadne problemy związane lub niezwiązane z okresem, a także nie ma ona bardzo obfitego krwawienia, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby podejmować aktywność fizyczną. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby dobrać odpowiednie ćwiczenia. Jeśli chodzi o sport wyczynowy, to tutaj w zasadzie nie ma ograniczeń poza pływaniem. Nie jest ono zakazane, jednak należy uważać, decydując się na nie podczas miesiączki, gdyż może to doprowadzić do powstania infekcji intymnych.

Wiele kobiet zastanawia się też, czy w czasie okresu można ćwiczyć mięśnie brzucha. Tutaj odpowiedź jest również twierdząca, jednak zależy ona oczywiście od poziomu bólu czy dolegliwości, z którymi mierzy się kobieta podczas okresu. W czasie okresu najlepsze na brzuch będą klasyczne brzuszki, a także nożyce w pozycji na plecach. Jak więc wyraźnie widać – nie ma dużych przeciwwskazań do ćwiczenia podczas okresu, a więc jeśli czujecie się na siłach, to w tym czasie wcale nie musicie przerywać swojego planu treningowego.

0 %