Zdrowie

Nadmiar żelaza we krwi – jak obniżyć?

Żelazo jest oczywiście pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Jednak jego nadmiar może być szkodliwy, a nawet niebezpieczny. W jaki sposób zatem poradzić sobie z nadmiarem żelaza we krwi i skutecznie obniżyć jego poziom? Dobrym rozwiązaniem jest zmiana diety i włączenie do niej konkretnych produktów, a wyłączenie innych.

Nadmiar żelaza we krwi

W momencie, w którym poziom żelaza w ustroju zaczyna przekraczać 15-20 g., zaczynają pojawiać się pierwsze objawy. Wśród najczęściej występujących objawów wymienić można senność, bóle stawowe, męczliwość, zmiana zabarwienia skóry na ziemistą, idiopatyczny spadek masy ciała oraz spadek libido. Jeśli zatem zauważy się u siebie, któryś z tych objawów warto wykonać badanie poziomu żelaza we krwi. Samo badanie polega po prostu na pobraniu krwi pacjenta. Do badania nie trzeba się w specjalny sposób przygotowywać. Warto pamiętać, że podwyższony poziom żelaza we krwi może prowadzić do groźnych konsekwencji.  Mowa tu choćby o niewydolności wątroby, serca bądź gruczołów dokrewnych. Zatem jak usunąć nadmiar żelaza z organizmu?

Przyczyny nadmiaru żelaza we krwi

Najczęściej przyczyną nadmiaru tego pierwiastka w organizmie jest niewłaściwa dieta. Przede wszystkim mowa tu diecie bogatej czerwonej mięso. Dodatkowo przyczyną nadmiaru żelaza w organizmie może być nieodpowiednia suplementacja. Przyczyną nadmiaru żelaza może być również hemochromatoza. Jest to choroba polegająca na zaburzeniu mechanizmów regulujących gospodarkę żelaza w organizmie. To z kolei prowadzi do jego odkładania się w narządach miąższowych, co skutkuje ich uszkodzeniem. Hemochromatoza może być pierwotna lub wtórna. Hemochromatoza pierwotna jest dziedziczona. Z kolei hemochromatoza wtórna wynika ze złej diety.

Jak obniżyć nadmiar żelaza we krwi?

Bardzo duży wpływ na poziom żelaza we krwi ma dieta. Jeśli jest ona niewłaściwa, wówczas można liczyć się z podwyższonym poziomem tego pierwiastka w organizmie. Warto zatem zadbać o właściwą dietę. Jaką stosować dietę przy nadmiarze żelaza we krwi?  Przede wszystkim dieta powinna być bogata w produkty, które obniżają biodostępność żelaza oraz opóźniają bądź eliminują jego pełne wchłanianie. Wśród takich produktów na pewno wymienić można nabiał, a poza tym także herbatę i kawę, surowe owoce i warzywa (ze względu na antyoksydanty) oraz orzechy (ze względu na błonnik). Bogata w takie produkty dieta przy nadmiarze żelaza pozwoli na obniżenie jego poziomu. Warto jeszcze wspomnieć o produktach, których powinno się unikać. To m.in. czerwone mięso, fasola i groch, żółtka jaj oraz ciemne pieczywo. Są to bowiem produkty bogate w łatwo przyswajalne żelazo.

Wiedząc jaka dieta przy nadmiarze żelaza we krwi może pomóc, warto jeszcze wspomnieć o innym sposobie na obniżenie poziomu tego pierwiastka w organizmie. Sposobem tym jest aktywność fizyczna. Wraz z potem z organizmu usuwane są bowiem różne minerały, wśród których jest żelazo. Na koniec wspomnieć trzeba, że osoby z nadmiarem żelaza zrezygnować powinny ze spożywania alkoholu. Etalon zwiększa bowiem wchłanialność tego pierwiastka.

0 %