Zdrowie

Siemie lniane na zaparcia – przepis i przygotowanie

Zaparcia to problem, który dotyka coraz większej liczby osób. Brak ruchu, siedzący tryb życia, stres i nieodpowiednia dieta – wszystkie te czynniki składają się na spowolnienie trawienia, a co za tym idzie na zaburzenia perystaltyki jelit. Leczenie zaparć warto rozpocząć od łagodnie działających preparatów ziołowych, z których na uwagę z pewnością zasługuje siemię lniane.

Siemię lniane- złocisty skarb natury

Siemię lniane to potoczna nazwa nasion lnu zwyczajnego (łac. Linum usitatissimum). Roślina ta od lat stosowana była zarówno w celach użytkowych, jak i leczniczych. Surowcem wykorzystywanym w medycynie są nasiona lnu. Te niepozorne ziarenka kryją w sobie prawdziwą skarbnicę cennych substancji – m.in. witaminę E, witaminy z grupy B,wapń, magnez, fosfor, cynk a przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Nasiona lnu pęcznieją pod wpływem wody i wydzielają duże ilości dobroczynnego śluzu. Jest on odpowiedzialny za osłonowe działanie siemienia w obrębie przewodu pokarmowego, a spożyty w większych ilościach wywiera działanie przeczyszczające. Siemię lniane zawiera bardzo dużo błonnika, który pęczniejąc w przewodzie pokarmowym, zwiększa objętość stolca, a także wspomaga perystaltykę jelit.

Siemię lniane na zaparcia – przepis

Nasiona lnu możemy bez problemu nabyć w sklepach zielarskich lub aptekach. Warto zwrócić uwagę, że występują one w dwóch postaciach – całych ziaren lub zmielonego proszku. Od naszych preferencji zależy, który wybierzemy – obydwa działają podobnie. W wypadku mielonych nasion proces przygotowania jest prostszy – nie trzeba ich gotować, można spożyć je na surowo, dodając po prostu łyżkę lub dwie do porcji jogurtu, koktajlu czy porannej owsianki.

Należy jednak pamiętać, by podczas stosowania kuracji przy użyciu mielonego siemienia lnianego spożywać dużo wody. Tylko dzięki temu treść pokarmowa w jelitach będzie miała szansę napęcznieć i pobudzić perystaltykę jelit. Gdyby połączyć spożywanie mielonych ziaren z niewielką podażą płynów, wtedy uzyskamy wręcz odwrotny, zapierający efekt.

Możemy również zaopatrzyć się w całe, niemielone ziarenka lnu. Proces ich przygotowania będzie jednak nieco inny. Należy wsypać jedną łyżkę stołową nasion do szklanki, zalać gorącą wodą i zostawić na kilkanaście minut, w celu spęcznienia ziaren. Tak powstały kleik, można spożyć od razu, bez dodatków lub analogicznie do siemienia mielonego – dodać go do koktajlu czy soku. Warto taką miksturę spożywać na czczo – wtedy efekt przeczyszczający będzie mocniejszy. Należy jedynie zachować kilkugodzinny odstęp między spożywaniem kleiku z siemienia lnianego a równolegle stosowanymi lekami, np. na serce czy na ciśnienie. Duża ilość śluzu w żołądku i jelitach uniemożliwia odpowiednie wchłanianie leku z przewodu pokarmowego.

Naturalne sposoby na zaparcia i pobudzenie pracy jelit z pewnością są bezpieczniejsze niż środki farmakologiczne i w przeciwieństwie do nich mogą być stosowane długotrwale, w sposób ciągły. Siemię lniane to bezpieczny sposób na walkę z zaparciami – szczególnie dla seniorów, kobiet w ciąży czy osób borykających się przewlekle z tą dolegliwością.

0 %