Zdrowie

Ból w mostku przy oddychaniu – co to jest i co może oznaczać?

Ból w mostku przy oddychaniu to nieprzyjemna dolegliwość, która wprowadza nas w stan niepokoju. Przede wszystkim obawiamy się chorób serca i zawału, ale nie zawsze zwiastuje to aż tak poważne choroby. Co to jest ból w mostku, dlaczego występuje i jak go leczyć? Tego dowiesz się w tym artykule.

Ból w mostku – co to jest?

Ból w mostku to częsty objaw, z którym zgłaszają się do lekarza pacjenci w różnym wieku. Odczuwanie tego bólu jest opisywane jako ucisk, szarpanie lub rozrywanie w okolicy mostka. Może być wywołany różnymi czynnikami, mniej poważnymi lub bardziej poważnymi – zwiastując występowanie groźnych chorób. Bólu w mostku nie należy lekceważyć i trzeba podjąć szybkie działanie, aby dowiedzieć się o powodzie jego występowania.

Ból w mostku – co oznacza?

Uciążliwa dolegliwość, czyli ból w mostku może zwiastować wiele chorób. Co oznacza ból w mostku? Jest to częsty objaw stresu, ponieważ poddenerwowanie doprowadza do mocno odczuwalnego skurczu w tym obrębie. Jeżeli występuje ból, konieczne jest wyeliminowanie stresogennych czynników lub wprowadzenie odpowiedniej terapii farmakologicznej. W chorobach płuc ucisk w mostku jest charakterystycznym objawem, a wraz z nim pojawia się kaszel oraz duszności. Jeżeli odczuwamy ból w mostku przy głębokim wdechu, spłycony oddech oraz kłujący ból promieniujący do brzucha, ramienia lub szyi może być to odma opłucnowa. Ból w mostku występuje również w chorobach układu pokarmowego. Jeżeli odczuwamy ucisk w klatce piersiowej, ból gardła, posiadamy suchy kaszel i chrypkę może to oznaczać chorobę refluksową żołądka, chorobę wrzodową lub ostre zapalenie trzustki. Ucisk w klatce piersiowej u dzieci rzadko kiedy jest spowodowany chorobą serca. Najczęściej jest on związany z chorobami układu nerwowego, oddechowego lub z dysfunkcjami układu mięśniowo-szkieletowego.

Ból w mostku – diagnostyka

Istnieje wiele metod, aby sprawdzić, co jest przyczyną bólu oraz kłucia w mostku. W diagnostyce wykorzystuje się badania takie jak: EKG – aby wykluczyć chorobę serca, badania krwi – do oceny stanu serca oraz całego organizmu, tomografię komputerową – która wykrywa skrzepy krwi w tętnicy płucnej, markery martwicy mięśnia sercowego, przezprzełykową echokardiografię – do obserwacji serca w ruchu, echo serca – aby ocenić pracę organu, test wysiłkowy EKG – który sprawdza pracę serca podczas wysiłku, rentgen klatki piersiowej – aby ocenić stan płuc. Metodę diagnostyki ocenia lekarz po dokładnym wywiadzie z pacjentem.

Ból w mostku – leczenie

Leczenie niekomfortowego uczucia bólu w mostku jest uwarunkowane jego przyczyną. Ważna jest dokładna i szybka diagnostyka, która pozwoli kompetentnemu lekarzowi wdrożyć odpowiednie leczenie. Ważne jest dbanie o ogólny dobry stan naszego organizmu, ograniczenie sytuacji stresowych, unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego, zdrowe odżywianie. Jeżeli ból jest nagły i silny, należy szybko zawiadomić pomoc – może to być zawał serca. Jeżeli kłucie w mostku ma podłoże ortopedyczno-neurologiczne, należy udać się na fizjoterapię, natomiast jeśli wynika z nadmiernego stresu, warto wspomóc się psychoterapią.

0 %