Dieta

Jak obniżyć poziom cholesterolu? Sprawdzone sposoby

Wiele osób boryka się ze zbyt wysokim poziomem tak zwanego złego cholesterolu. Istnieje więc spore prawdopodobieństwo tego, że i Ciebie dotyka ten problem. Jeżeli tak jest, zapewne chciałbyś wiedzieć, jak szybko obniżyć cholesterol. Na szczęście, istnieją na to całkiem skuteczne metody, a wiele z nich jest naturalnych. Jeśli więc zastanawiasz się nad tym, jak obniżyć cholesterol, domowe sposoby powinny zostać przez Ciebie poznane. 

Zmień nawyki żywieniowe

Jeżeli chcesz obniżyć poziom cholesterolu, musisz pamiętać o konieczności dokonania pewnych zmian w swoim jadłospisie. Dobrze byłoby, abyś ograniczył spożycie takich produktów, jak dania typu fast food, tłuste ryby, kiełbasy, pełnotłuste mleko, śmietana czy konwencjonalne słodycze. Zwróć natomiast uwagę na świeże owoce oraz warzywa, zwłaszcza te zielone. Twoja dieta powinna być również bogata w strączki, które stanowią skarbnicę cennego białka i zawierają niewiele tłuszczy. Jeżeli zaś sięgasz po nabiał, postaraj się wybierać ten chudy. To samo dotyczy mięs. Nie zapomnij także o spożyciu produktów pełnoziarnistych, które są bogate w cenne dla zdrowia witaminy oraz składniki mineralne. Bardzo ważne jest również wypijanie odpowiedniej ilości płynów. Najlepiej, jeśli większość z nich będzie stanowiła woda mineralna.

Postaw na odpowiednią suplementację

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak obniżyć cholesterol, zwróć uwagę na odpowiednią suplementację. W szczególności warto byłoby zainteresować się kwasami Omega-3. Dzięki nim będzie można zmniejszyć poziom tak zwanego złego cholesterolu, a podnieść poziom tego dobrego. Oprócz kwasów tłuszczowych dobrze byłoby suplementować witaminę E oraz witaminy z grupy B. Udowodniono, że one również korzystnie wpływają na profil lipidowy. Pomocne mogą okazać się także niektóre preparaty na bazie ziół. Mowa tu w szczególności o karczochu, jak również o bergamotce czy o ostropeście plamistym. Ostatnie z ziół wspiera także prawidłowe funkcjonowanie wątroby. Jeżeli nie wiesz jaki suplement wybrać i co obniża cholesterol najlepiej, poradź się doświadczonego farmaceuty bądź lekarza. 

Ogranicz stres

Jeżeli chcesz wiedzieć, jak naturalnie obniżyć cholesterol, musisz także ograniczyć stres. Udowodniono bowiem, że chroniczne napięcie emocjonalne przyczynia się do wzrostu złego cholesterolu we krwi. Dobrze byłoby więc rozważyć stosowanie technik relaksacyjnych. Możesz korzystać między innymi z relaksacji progresywnej. Pomocna może okazać się również medytacja. Na początku, medytowanie może wydawać się trudne, ale z czasem nabierzesz wprawy. Niesamowicie pomocne mogą okazać się także spacery na świeżym powietrzu. Jeżeli masz taką możliwość, najlepiej spaceruj poza miastem, na przykład w lesie. 

Jeżeli jednak nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie walczyć ze stresem, skorzystaj z pomocy fachowca. Pomocna może okazać się psychoterapia poznawczo-behawioralna. Dzięki niej opanujesz mądre i skuteczne techniki radzenia sobie z chronicznym napięciem emocjonalnym. Na efekty psychoterapii będzie jednak trzeba cierpliwie poczekać. 

 

0 %