Dieta

Co to jest detoks sokowy?

Detoks sokowy od dawna cieszy się sporą popularnością. Soki, które w tym przypadku spożywane są zamiast pokarmów, stanowią bogate źródło witamin, minerałów oraz antyoksydantów, które pozytywnie wpływają na stan zdrowia organizmu. Ważne jest jednak, aby tego rodzaju detoks stosować w sposób właściwy. Na co zatem zwrócić uwagę, aby detoks sokowy przyniósł oczekiwane efekty?

Co to jest detoks sokowy?

Dieta sokowa polega na zastąpieniu stałych posiłków sokami warzywno-owocowymi. Często oznacza to całkowite zastąpienie wszelkich pokarmów sokami. W trakcie jego stosowania przyjmować powinno się 5-6 porcji przygotowanego napoju na dobę. Wśród zalet diety sokowej wymienić można znaczne ograniczenie kalorii, przyspieszenie wchłaniania składników odżywczych z przewodu pokarmowego do krwiobiegu, a także usprawnienie procesu trawienia. Jest to skuteczny sposób na zrzucenie kilku zbędnych kilogramów. Taka dieta nie może jednak trwać zbyt długo. Zakłada się, że detoks sokowy stosowany powinien być nie dłużej niż przez tydzień. Przez dłuższy czas stosować można jedynie taką dietę sokową, która oprócz spożywania soków, zakłada także spożywanie innych pokarmów w ograniczonej ilości. 

Jak się przygotować na dietę sokową?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak zrobić detoks sokowy, aby był skuteczny. Przede wszystkim wymaga odpowiedniego przygotowania organizmu. W innym wypadku w trakcie diety można odczuwać gorsze samopoczucie. Zadbać należy zatem o odpowiednią ilość snu. Aby organizm dobrze zniósł zmianę żywieniową i mógł się do niej przystosować, musi być wypoczęty. Dodatkowo ograniczyć powinno się aktywność fizyczną. Wynika to z tego, że w trakcie diety sokowej do organizmu dostarczana jest niewielka ilość kalorii. Kolejnym etapem w przygotowaniach do detoksu sokowego jest stopniowe ograniczanie gotowych dań. W codziennej diecie powinny być one zastępowane owocami i warzywami. Na koniec ustalić należy dokładny plan diety sokowej.

Co daje detoks sokowy?

Wśród zalet diety sokowej na pewno wymienić można odciążenie układu trawiennego. Soki ze względu na swoją konsystencję są bardzo szybko trawione, a obecny w ich składzie błonnik reguluje tempo pasażu jelitowego. Co więcej, detoks sokowy znacząco wpływa na wzrost odporności organizmu, a także na poprawę kondycji skóry, włosów oraz paznokci. Wszystkie te procesy są możliwe dzięki dużej zawartości witamin. Wspomnieć jeszcze trzeba, że dieta sokowa przyczynia się do usuwania nadmiaru wody z organizmu, co z kolei przekłada się na utratę wagi. Ile można schudnąć na detoksie sokowym? Odpowiedź na to pytanie jest oczywiście zawsze kwestią indywidualną. Śmiało można jednak powiedzieć, że możliwe jest zrzucenie przynajmniej 2-3 zbędnych kilogramów.

Dla kogo dieta sokowa?

Detoks sokowy polecić można przede wszystkim osobom żyjącym w miejskim, zanieczyszczonym środowisku. To także dobre rozwiązanie dla osób palących papierosy oraz częściej sięgających po alkohol. Dieta sokowa jest w stanie oczyścić organizm ze szkodliwych substancji. Po detoks sokowy sięgnąć powinny także osoby walczące z otyłością, ponieważ jest to skuteczny sposób na obniżenie poziomu cholesterolu w organizmie.

0 %