Dieta

Jak zmniejszyć apetyt? Skuteczne metody

Jeżeli chcesz schudnąć, zapewne zastanawiasz się nad tym, jak zmniejszyć apetyt. Nie da się bowiem ukryć, że ten nieposkromiony głód bywa problematyczny. Na szczęście, wcale nie musisz uciekać się do jakichś skomplikowanych sposobów. Istnieje bowiem wiele skutecznych i godnych przetestowania metod, choć nie wszystkie mogą okazać się trafione w Twoim przypadku. Jeśli więc chcesz wiedzieć, jak zmniejszyć apetyt, domowe sposoby powinny Ci w tym pomóc. 

Przyjrzyj się swojej diecie i dokonaj koniecznych zmian

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak zmniejszyć łaknienie, musisz w pierwszej kolejności przyjrzeć się swojej diecie. Być może, w Twoim jadłospisie znajduje się zbyt wiele produktów bogatych w węglowodany proste. Należą do nich między innymi dania mączne, jak również słodycze bogate w rafinowany cukier. Najlepiej byłoby je ograniczyć, a nawet wyeliminować. Sięgaj natomiast po produkty z pełnego ziarna, jak również po świeże owoce i warzywa. Postaraj się o to, aby w każdym posiłku znajdowało się jakieś źródło białka oraz zdrowych tłuszczy. Nie zapominaj także o piciu przynajmniej półtora litra płynów dziennie. Najlepiej, jeżeli będzie to woda mineralna. Możesz także spróbować naparów ziołowych, na przykład morwy białej, która korzystnie wpływa na gospodarkę cukrową.

Jedz mniejsze porcje, ale zwiększ częstotliwość posiłków

Jeżeli nie wiesz, co zrobić, żeby zmniejszyć apetyt, zastanów się nad tym, czy nie za rzadko spożywasz posiłki. Przyjrzyj się również temu, czy nie są one zbyt obfite. Na zmniejszenie apetytu zdecydowanie lepiej zjadać pięć drobnych posiłków niż dwa duże. Przerwy pomiędzy poszczególnymi daniami nie powinny co do zasady wynosić więcej niż dwie, trzy godziny. Niesamowicie istotne jest także to, abyś spożył ostatni posiłek na około trzy godziny przed snem. 

Błędem jest jadanie kolacji o 18, jeżeli kładziesz się koło północy. Wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że zdążysz zgłodnieć i sięgniesz po niezdrową przekąskę. Wprowadzanie zmian w swoich nawykach żywieniowych może być jednak trudne, zwłaszcza na początku. Nie bądź więc dla siebie zbyt wymagający. W przeciwnym razie niezmiernie trudno będzie Ci radzić sobie z ewentualnymi porażkami. 

Wypijaj szklankę wody przed posiłkiem i starannie przeżuwaj każdy kęs

Każdy, kto chce wiedzieć, co zmniejsza apetyt, powinien także pamiętać o wypijaniu szklanki wody przed posiłkiem. Może to być woda mineralna gazowana bądź niegazowana. Wszystko zależy od Twoich osobistych preferencji. Jeżeli chcesz, możesz wkroić jakiś owoc, na przykład cytrynę czy pomarańczę. Niesamowicie istotne jest także jak najdokładniejsze przeżuwanie każdego kęsa posiłku. Zbyt szybkie spożywanie pokarmów na pewno nie jest czymś, co pomoże na zmniejszenie apetytu. Dzięki powolnemu jedzeniu, do Twojego mózgu na pewno dotrze sygnał o tym, że jesteś już najedzony. Dobrze byłoby również starać się skupiać na smaku i zapachu potraw. To również sprawi, że Twój apetyt w dłuższej perspektywie stanie się mniejszy. 

0 %