Uroda

Jak farbować włosy henną – jak działa henna na włosy?

Marzysz o pięknych, zdrowych i gęstych włosach o głębokim odcieniu, a jednocześnie starasz się unikać jak ognia sztucznych, chemicznych farb? Dobrze się składa – na rynku dostępny jest alternatywny produkt, który nie tylko zmienia kolor pukli, ale także dogłębnie je odżywia i pielęgnuje. Mowa oczywiście o hennie do włosów.

Czym jest henna do włosów?

Jeśli zależy Ci na w pełni naturalnej koloryzacji włosów, henna będzie dla Ciebie strzałem w dziesiątkę. Jest to w pełni naturalny produkt, który pozwala na subtelną zmianę koloru. Co prawda radykalna zmiana barwy włosów, na przykład z ciemnego brązu na platynowy blond nie będzie możliwa za pomocą henny, gdyż nie działa ona tak intensywnie jak farby chemiczne. Powszechnie przyjmuje się, że używa się jej do delikatnego przyciemnienia włosów lub nadania im intensywnego, rudego koloru. Czym tak właściwie jest henna do włosów? To sproszkowana roślina, która służy ludziom już od czasów starożytnych. Stosowano ją nie tylko w pielęgnacji włosów, ale także do wykonywania tradycyjnych tatuaży.

Jak działa henna na włosy?

Mimo że henna jest produktem powszechnie używanym od setek lat, do dziś wzbudza skrajne opinie. Jedni uważają, że oblepia i przesusza włosy, powodując ich nadmierne łamanie. Inni widzą w niej naturalną alternatywę dla farb chemicznych, która oprócz tego, że zmienia kolor włosów, ma także właściwości pielęgnacyjne. A zatem – jak działa henna na włosy? Henna jest rośliną, która zawiera w sobie lawson – jest to barwnik występujący naturalnie w roślinie o nazwie lawsonia bezwonna, czyli w hennie. Cząsteczki tego barwnika przenikają w do wnętrza włosa, gdzie łączą się z keratyną i zmieniają ich kolor. Wiele osób twierdzi, że po farbowaniu włosów henną, ich włosy stają się grubsze i mocniejsze. Czy naprawdę tak jest? Bardzo prawdopodobne, ponieważ uzupełnia ona ubytki głównego budulca włosów, czyli keratyny.

Jak nakładać hennę na włosy?

Jesteś już przekonana co do właściwości i niesamowitego efektu, jaki daje farbowanie henną? Chcesz wypróbować ją na własnej skórze? Świetnie! Kolejną rzeczą, której musisz się dowiedzieć jest to, jak nakładać tę naturalną farbę i ile henny na włosy powinnaś użyć. Pamiętaj, że zanim zabierzesz się do nakładania jej, powinnaś sprawdzić, czy nie występuje u Ciebie reakcja alergiczna. Produkty roślinne mają bowiem to do siebie, że potrafią dotkliwie uczulać. Próbę alergiczną możesz wykonać, aplikując na skórę przedramienia odrobinę rozrobionej farby. Jeśli nie zauważasz reakcji alergicznej, możesz przystąpić do nakładania mieszaniny henny i wody na włosy.

Jak farbować włosy henną? Najlepiej, jeśli znajdziesz kogoś do pomocy. Będziesz mieć wtedy pewność, że wszystkie pasma zostały dokładnie pokryte farbą. Jeśli nie – na pewno poradzisz sobie sama. Musisz się tylko nieco bardziej nagimnastykować. Hennę nakłada się z identyczny sposób jak farbę chemiczną, z tą różnicą, że jej konsystencja jest nieco bardziej problematyczna. Musisz to robić energicznie, ponieważ ma tendencję do szybkiego zasychania na włosach. Kiedy już nałożysz całą zieloną, osobliwie pachnącą papkę, owiń włosy foliowym czepkiem, a następnie nałóż na głowę ręcznik lub zimową czapkę.

Utrzymywanie ciepła podczas procesu farbowania włosów henną jest niezwykle ważne! Jeśli w trakcie farbowania włosów henną pobrudziłaś się, pamiętaj, aby możliwie jak najszybciej zmyć barwnik ze skóry. Po wykonaniu wszystkich tych czynności przygotuj się na… kilka godzin czekania. Co prawda większość producentów poleca zmywanie henny po minimum godzinie, w praktyce może się okazać to niewystarczające. W internecie można znaleźć informację o osobach, które noszą na włosach hennę nawet przez całą noc.

Jak często można farbować włosy henną?

Zastanawiasz się, jak często można farbować włosy henną? Niestety, ale nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko należy od tego, jak na tę substancję reaguje Twoja skóra, jak wygląda Twoja pielęgnacja fryzury, jaki masz typ i strukturę włosów i czy jesteś gotowa na trwałą koloryzację. Okazuje się bowiem, że choć henna po jakimś czasie sama wypłukuje się z włosów, ich dekoloryzacja tuż po zabiegu farbowania może być niemożliwa. Czy henna niszczy włosy? Na pewno nie, ale musisz pamiętać o jej rozsądnym stosowaniu.

0 %