Uroda

Wrośnięte włoski – co na wrastające włoski?

Zabieg depilacji to w obecnych czasach codzienność dla wielu kobiet. Niestety, wiąże się on często z występowaniem wielu nieprzyjemnych skutków ubocznych. Istnieje sporo różnych metod usuwania owłosienia – każda z nich może skutkować wrastaniem włosków. Stanowi to duży dyskomfort, a walka z tym zjawiskiem nie jest prosta. Istnieje wiele kosmetyków, których zadaniem jest łagodzenie skóry po depilacji i zapobieganie nieprzyjemnym skutkom. Jednak przede wszystkim warto dowiedzieć się, jak zapobiegać wrastaniu włosków po depilacji.

Dlaczego włoski wrastają? Przyczyny

Wrastające włoski to prawdziwa zmora wielu kobiet decydujących się na stosowanie regularnej depilacji różnorodnymi metodami. Wrośnięte włoski jednak najczęściej pojawiają się po depilacji woskiem oraz depilatorem. Główną przyczyną jest to, że regularnie usuwane owłosienie staje się coraz słabsze. Przez to dużo trudniej jest włoskom przedostać się na powierzchnię skóry. Cały proces może utrudniać też warstwa zrogowaciałego naskórka. Skutecznie uniemożliwia ona cebulkom przebicie się i prowadzi do powstania zaczerwienienia i bolesnego, nieestetycznie wyglądającego obrzęku. Wrośnięte włoski są niestety źródłem nieprzyjemnych dolegliwości bólowych, a czasem mogą nawet wywołać ropne zakażenie bakteryjne. Istnieje kilka czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia problemu. Są to przede wszystkim: regularne mechaniczne usuwanie owłosienia, brak odpowiedniego nawilżenia przed i po depilacji, brak odpowiednio przeprowadzonego złuszczania naskórka i korzystanie z niehigienicznych narzędzi do golenia. Warto wiedzieć, że skłonność do wrastania włosków może być nawet genetyczna.

Jak zapobiegać wrastaniu włosków po depilacji?

Co na wrastające włoski sprawdzi się najlepiej? Zanim zaczniesz zastanawiać się jak usunąć wrośnięty włos, przede wszystkim zadbaj o profilaktykę. Decydując się na regularną depilację, należy pamiętać o konieczności wykonywania peelingu w równych odstępach czasowych. Z reguły poleca się stosowanie tego zabiegu średnio co 7 do 10 dni. Peeling skutecznie złuszcza i usuwa martwy naskórek. Dzięki temu ułatwia wyrastanie nowych włosków. Obecnie na rynku kosmetycznym dostępna jest bardzo szeroka oferta różnorodnych peelingów. Wśród nich każdy jest w stanie znaleźć produkt dopasowany do swoich indywidualnych potrzeb. Peeling niesie ze sobą też wiele dodatkowych korzyści – chociażby redukuje powstający cellulit. Ostatnio popularność zyskuje także szczotkowanie ciała – efekt jest bardzo podobny do peelingu. Poleca się stosowanie tego rozwiązania w szczególności osobom zmagającym się z wrastającymi włoskami w okolicy ud. Dużą rolę w zapobieganiu wrastającym włoskom odgrywa odpowiednie i regularne nawilżanie. Warto wybierać dobrej jakości kremy i żele z rozsądnie skomponowanym składem. Powinny znaleźć się w nim substancje takie jak pantenol, aloes czy mocznik, a nawet kwas hialuronowy. Regularna pielęgnacja skóry, która poddawana jest depilacji, to podstawa i jedyny skuteczny sposób pomagający uniknąć nieprzyjemnego wrastania owłosienia.

Jak pozbyć się wrastających włosków?

Jak usunąć wrastający włos? Powszechnie króluje teoria, że jeżeli wrośnięte włoski nie są zaczerwienione i otoczone opuchlizną, można z powodzeniem usunąć je mechanicznie – najczęściej za pomocą pęsety. Niestety jest to błędne twierdzenie. Takie postępowanie może doprowadzić do bardzo nieprzyjemnych skutków zdrowotnych – nieprawidłowo przeprowadzony zabieg wiąże się z bólem i może spowodować nieprzyjemną infekcję, która pociągnie za sobą daleko idące skutki zdrowotne. Przerwanie naskórka może nawet poskutkować stworzeniem widocznej blizny, która będzie widoczna przez stosunkowo długi czas.

Istnieje jednak wiele rekomendowanych kosmetyków, które są polecane do zapobiegania i zwalczania wrastających włosków. Warto pamiętać o tym, że jeżeli doszło do zakażenia bakteryjnego, koniecznie należy zgłosić się do lekarza. Niekiedy zachodzi nawet konieczność zastosowania antybiotykoterapii, aby uniknąć poważniejszych skutków zdrowotnych. Jeżeli zmagasz się z nieustannym problemem uporczywie wrastających włosków – koniecznie zasięgnij porady kosmetyczki lub dermatologa.

0 %