Dieta

Gdzie jest gluten?

Gluten oraz jego szkodliwość to temat bardzo głośny w ostatnich latach. Wiele osób zrezygnowało z produktów, które go zawierają, w obawie o swoje zdrowie. Niektórzy wskazują, że rzeczywiście wpływa on negatywnie na układ pokarmowy człowieka, jednak inni badacze twierdzą, że unikać go powinny jedynie osoby cierpiące na konkretne schorzenia związane z jego nietolerancją. Jak jest w rzeczywistości? Zapewne należałoby przeprowadzić więcej badań na ten temat, co nie zmienia faktu, że niektórzy powinni zrezygnować z produktów, które go zawierają. Gdzie jest gluten i w jakich produktach się go spotyka?

Wpływ glutenu na organizm

Gluten stanowi mieszaninę, w skład której wchodzą białka roślinne, gliadyny i gluteniny. Można je znaleźć w ziarnach takich gatunków zbóż jak jęczmień, żyto, pszenżyto, pszenica oraz wszystkie jej odmiany. Jeżeli chodzi o aspekt funkcjonalny, te składniki odpowiedzialne są za właściwą konsystencję ciasta po połączeniu mąki z wodą oraz zapobiegaj jego wysychaniu.

Spożywanie glutenu u zdrowych osób nie powinno wywołać żadnej reakcji. Jednak istnieje spora grupa, u której obserwuje się negatywne skutki przyjmowania produktów z tymi białkami. Wśród nich znajdują się chorzy na celiakię. Polega ona na nieodpowiedniej reakcji układu odpornościowego na białka, przez co atakuje on własne tkanki. W efekcie dochodzi do uszkodzenia ścian jelita cienkiego i zaniku kosmków jelitowych zwiększających powierzchnię trawienną. Z tego powodu wchłanianie składników odżywczych nie działa tak efektywnie, jak powinno.

Innym schorzeniem jest Choroba Duhringa, która objawia się pojawieniem zmian w postaci pęcherzyków i grudek na skórze głowy, kolan, łokci, łopatek oraz twarzy. Miejsca te bolą, swędzą i pieką. Kolejną chorobą jest alergia cechująca się różnymi objawami, na przykład astmą piekarzy, atopowym zapaleniem skóry, ból brzucha, mdłości, pokrzywka, reakcja anafilaktyczna bądź wymioty – to wszystko może być efektem spożywania glutenu. Gdzie jest go dużo i jak go unikać?

Gluten – gdzie jest go najwięcej?

Gluten znajduje się we wszelkich produktach, które w składzie zawierają przynajmniej jedno z wyżej wymienionych zbóż. Ponadto często jest dodawany osobno, aby poprawić konsystencję produktu. Gdzie występuje gluten? Spotyka się go w różnego rodzaju ciastach, ciastkach, chipsach, cukierkach, czekoladzie, jogurtach, kawie zbożowej, kaszach, kiełkach, kostkach bulionowych, majonezie, makaronach, marynatach, musztardzie, mieszankach przypraw, otrębach, parówkach, płatkach śniadaniowych, piwie, pieczywie, serach, słonych przekąskach, śmietanie, warzywach w puszkach, wędlinach, wyrobach garmażeryjnych, a nawet w niektórych lekach. 

Gluten może znaleźć się właściwie wszędzie, dlatego tak ważne jest monitorowanie składu żywności przez osoby, które muszą ograniczać jego spożycie do absolutnego minimum. Aby mieć pewność, że dany produkt nie zawiera tego składnika, wystarczy odszukać na opakowaniu symbol przekreślonego kłosa. Jest to międzynarodowy znak oznaczający bezpieczną żywność bezglutenową, czyli taką, która ma mniej niż 20 mg glutenu na kg.

0 %