Zdrowie

Domowe sposoby na popękane usta

Istnieje wiele przyczyn pękania ust. Dolegliwość ta może być związana z niedoborami witamin, zaburzeniami hormonalnymi oraz odwodnieniem organizmu. Należy pamiętać, że skóra ust jest bardzo delikatna, przez co niekorzystnie wpływają na nią również czynniki atmosferyczne, takie jak wiatr, mróz czy słońce. Jeśli chcesz skutecznie zabezpieczyć swoje wargi przed pękaniem, zapoznaj się z naszymi domowymi sposobami pielęgnacyjnymi. Zapraszamy. 

Skuteczne sposoby na popękane usta

Jesienią i zimą nasze usta często są popękane i spierzchnięte. Aby zapobiec tym przykrym dolegliwościom, należy:

  • unikać oblizywania ust,
  • zrezygnować ze stosowania kosmetyków do ust zawierających wysuszający alkohol,
  • codziennie stosować pomadkę odżywczą o naturalnym składzie,
  • regularnie wykonywać peeling ust,
  • chronić usta przed promieniowaniem UV przy pomocy balsamów z filtrami przeciwsłonecznymi,
  • dbać o nawodnienie i odżywienie organizmu. 

Należy pamiętać, że przyczyną popękanych ust często jest zła kondycja organizmu. Na stan ust niekorzystnie wpływa niski poziom nawodnienia i nieodpowiednia dieta. Aby skutecznie zabezpieczyć wargi przed pękaniem i pierzchnięciem, trzeba zadbać o jakość spożywanych posiłków. Warto wybierać produkty bogate w wodę oraz witaminę A i E. Szczególnie polecane są orzechy, kiełki, pomidory, brokuły, oleje zimnotłoczone, marchew, jajka i niektóre owoce, np. kiwi, mango czy śliwki. 

Popękane usta – domowe sposoby

Istnieje wiele domowych sposobów na popękane usta. Większość z nich jest prosta i nie wymaga stosowania żadnych zaawansowanych środków. Większość bazuje na produktach spożywczych i roślinach, które każdy z nas może znaleźć w swojej kuchni lub na parapecie. 

Miodowy opatrunek na popękane usta 

Miód ma wiele niezwykłych właściwości, m.in. wspomaga organizm w walce z przeziębieniem i przyspiesza gojenie ran. Zawiera on wiele składników mineralnych, takich jak potas, wapń czy magnez. Doskonale sprawdza się również jako naturalne lekarstwo na popękane usta. Wystarczy nałożyć go na wargi i pozostawić na kilka godzin – im dłużej, tym lepiej. Dzięki takiemu miodowemu opatrunkowi Twoje usta staną się miękkie, nawilżone i przede wszystkim pozbawione bolesnych, nieestetycznych pęknięć. 

Oliwa z oliwek – naturalny lek na popękane usta

Oliwa z oliwek od wieków doceniana jest za swoje niezwykłe właściwości. Działa ona antybakteryjnie i przeciwzapalnie, a ponadto chroni przed chorobami serca. Wykorzystywana jest nie tylko w kuchni i farmacji, ale również w kosmetyce. Skutecznie zmiękcza i natłuszcza skórę, wzmacnia naturalną barierę lipidową i chroni naskórek przed utratą wilgoci. Stanowi ona doskonały ratunek w walce z popękanymi ustami. Wystarczy nałożyć jej grubą warstwę na noc, aby rano obudzić się ze zmiękczonymi, zregenerowanymi ustami. 

Aloes – pomocnik w walce z popękanymi ustami

Aloes był doceniany za swoje niezwykłe właściwości już w starożytności. Pierwsze wzmianki o nim pojawiły się w Biblii i na egipskich papirusach. Według historii aloes był wykorzystywany nawet przez samą Kleopatrę. Dziś również cieszy się on ogromną popularnością m.in. w kosmetyce. Pozwala on szybko zregenerować popękane usta i przywrócić im naturalne piękno. Wpływa na zwiększenie ilości kolagenu i elastyny w delikatnej skórze warg. Zastanawiasz się, jak go zastosować? Otóż wystarczy sięgnąć po jego miąższ, nałożyć go na popękany naskórek i pozostawić na kilka godzin, aby przeniknął do głębszych warstw. 

0 %