Zdrowie

Źródło wapnia w diecie – gdzie występuje?

Dobrze zbilansowana dieta jest kluczowa dla utrzymania organizmu człowieka w dobrym zdrowiu. Za pomocą odpowiednio ułożonego jadłospisu możesz z powodzeniem dostarczać sobie wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jednym z nich jest wapń – w diecie tego składnika z pewnością nie powinno zabraknąć. Jak dostarczać sobie jego odpowiednie ilości, jednocześnie dbając o odpowiednie zbilansowanie jadłospisu?

Wapń – źródła i jego znaczenie

Wapń jest minerałem, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ciała człowieka. Przede wszystkim wpływa on na zachowanie prawidłowego stanu kości, a więc zapobiega występowaniu złamań oraz urazów. Jednak to nie jedyne pozytywne działanie, jakie można przypisać utrzymywaniu odpowiedniego poziomu wapnia w organizmie. Wpływa on również pozytywnie na stan całego układu krwionośnego. Dostarczając więc swojemu organizmowi wapń, możesz kompleksowo zadbać o prawidłową pracę serca oraz całego układu sercowo-naczyniowego. O odpowiednią suplementację wapnia powinny szczególnie zadbać osoby mające problemy z prawidłowym krzepnięciem krwi. Źródła wapnia warto poznać też z innych przyczyn – reguluje on prawidłową pracę mięśni. 

Problem może pojawić się wtedy, gdy jego poziom w organizmie znacznie spada. Co dzieje się w takiej sytuacji? Organizm, chcąc zapewnić sobie wapń do procesów opisanych powyżej, pobiera go z zasobów zgromadzonych w kościach. Bezpośrednio przyczynia się to więc to do znaczącego obniżenia odporności kośćca na urazy mechaniczne. Kości stają się dużo słabsze, zwiększa się też ryzyko wystąpienia osteoporozy, która jest bardzo poważnym schorzeniem.

Wapń w diecie – ile powinno go być?

O tym, że wapń jest istotnym składnikiem w dobrze zbilansowanej diecie, mówi się powszechnie, jednak dużo trudniej znaleźć sprawdzone informacje dotyczące tego, ile tego składnika odżywczego powinno się w niej dokładnie znaleźć. Wartości te mogą się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb. Inaczej będzie wyglądało zapotrzebowanie na wapń u dzieci, a inaczej u osób dorosłych. W przypadku najmłodszych oraz młodzieży, czyli osób będących w okresie intensywnego wzrostu, dzienna dawka wapnia w diecie powinna wynosić od 800 do 1200 mg. Jeszcze więcej powinny go dostarczać kobiety w ciąży oraz matki karmiące, bo aż 1200–1500 mg. Dorośli potrzebują 1000 mg wapnia dziennie, a seniorzy ok. 1500 mg. 

Roślinne źródła wapnia

Wiesz już, ile wapnia potrzebne jest do codziennego funkcjonowania. Źródła wapnia w diecie najczęściej wskazywane są pośród produktów mlecznych pochodzenia zwierzęcego. Co, jeśli nie możesz lub nie chcesz spożywać nabiału? W takiej sytuacji nadal z powodzeniem możesz dostarczać sobie odpowiednią ilość składników odżywczych – wystarczy sięgnąć po łatwo dostępne roślinne źródła wapnia. Zalicza się do nich mleka roślinne wzbogacone dodatkowo o wapń, ryby konserwowe, suszone owoce, migdały (a także masło oraz mleko migdałowe), nasiona chia, ciemnozielone warzywa, takie jak jarmuż, szpinak czy kapusta. Należy jednak pamiętać, że niektóre z nich zawierają również szczawiany, które zakłócają poprawne przyswajanie wapnia. 

0 %