Uroda

Zniszczone włosy – jakie witaminy wybrać?

Istnieje wiele sposobów na poprawę kondycji włosów. Kosmetyki oraz różnego rodzaju zabiegi działają na nie od zewnątrz, natomiast suplementy – od wewnątrz. Na rynku dostępnych jest ogrom produktów farmaceutycznych, których skład ma wpłynąć na strukturę, wzrost oraz wygląd włosów. Witaminy i substancje chemiczne w różny sposób oddziałują na te cechy, dlatego warto dobierać suplementy zgodnie z aktualnymi potrzebami.

Witaminy na poprawę kondycji włosów

Witamina A jest jedną z najważniejszych, ponieważ bierze udział w procesach metabolicznych włosów oraz powstawaniu sebum. Wspomaga wzrost tkanki nabłonkowej i łącznej skóry, co dalej wpływa na metabolizm komórkowy warstwy rogowej nabłonka. To właśnie od tych procesów zależy prawidłowy przebieg syntezy kreatyny, która stanowi najważniejsze białko strukturalne. Gdy jest ona dostarczana w dostatecznej ilości, z cebulek wyrastają zdrowe włosy. Sebum natomiast stanowi substancję, która ma za zadanie zapobiegać wysuszaniu skóry głowy.

Witaminy B (tiamina) oraz B (ryboflawina) redukują nadmierną aktywność gruczołów łojotokowych. Dzięki ich działaniu skóra głowy jest wolna od zbyt dużej ilości sebum, które może przyczynić się do pojawienia się łupieżu tłustego, a w konsekwencji łojotokowego zapalenia skóry.

Witamina B₆ to właściwie grupa aż sześciu związków organicznych, które zbiorczo nazywa się pirydoksyną, biorą udział w procesach podziału komórek w mieszkach włosowych. Z tego względu jej niedobór hamuje wzrost włosów oraz negatywnie wpływa na rozwój cebulek.

Witamina B inaczej zwana biotyną uczestniczy w procesach metabolicznych białek, lipidów oraz cukrów, a także stanowi źródło siarki. Jej niedobory sprzyjają wypadaniu włosów, ponieważ w takim stanie metabolizm tłuszczów zostaje zahamowany. Natomiast siarka stanowi pierwiastek, który jest składnikiem keratyny, czyli białka strukturalnego włosów.

Witamina C stanowi bardzo ważny element ze względu na to, że uczestniczy w syntezie kolagenu. Jest to kolejne białko strukturalne, dlatego zbyt niskie stężenie prowadzi do zahamowania wzrostu oraz utraty elastyczności i sprężystości, dlatego włosy stają się kruche oraz łamliwe. Ponadto witamina C sprawia, że żelazo może zostać uwolnione z ferrytyny, czyli białka transportującego. W ten sposób wspiera wchłanianie tego pierwiastka, przeciwdziałając nadmiernemu wypadaniu włosów, a w konsekwencji – łysieniu.

Zniszczone włosy – suplementy diety

Na włosy wpływa wiele degradujących czynników. Promieniowanie UV, wiatr, słona lub chlorowana woda, a nawet zbyt wysoka lub niska temperatura powietrza sprzyja zniszczeniom. Podobnie działa brak pewnych składników odżywczych, mikroelementów i witamin. Gdy nie dostarczamy ich wraz z pożywieniem, włosy stają się słabe, matowe, kruche, a nawet mogą wypadać. Suplementacja może zatrzymać oraz odwrócić ten stan, jednak należy pamiętać, że poza stosowaniem produktów farmaceutycznych warto zwrócić uwagę na to, czy styl życia i sposób odżywiania nie sprzyja złej kondycji włosów.

0 %