DietaZdrowie

Czarnuszka – dlaczego warto po nią sięgać?

Wielu ludzi słyszało tę nazwę – nie bez przyczyny od setek lat rośliny tej używa się w kuchni i domowej aptece. Korzystne działanie czarnuszki powoduje, że zdobywa ona coraz większy rozgłos i coraz częściej brana jest pod uwagę w codziennych jadłospisach. Warto wiedzieć, jakie dobroczynne właściwości niesie spożywanie czarnuszki.

Co to jest czarnuszka?

Czarnuszka  siewna jest rośliną, która rośnie głównie w południowo-wschodniej Europie oraz zachodniej Azji. Trudno ją pomylić ze względu na wyraziste białe, bądź niebieskie kwiaty. Najbardziej wartościową część czarnuszki wydobywa się z jej nasion. Przybierają one kształt małych, trójgraniastych ziarenek o charakterystycznym zapachu, smaku i czarnym kolorze. To właśnie w nich kryją się wszelkie składniki, którym roślina zawdzięcza swoje zdrowotne działanie.

Jakie właściwości lecznicze wykazuje czarnuszka? 

Dzięki zawartym w składzie nasionom m.in. związkom mineralnym, witaminom, fosfolipidom, czy fitosterolom czarnuszka siewna działa antyoksydacyjnie. Zapobiega powstawaniu wielu chorób, w tym nowotworowych, neurodegeneracyjnych, kardiologicznych – obniża poziom cholesterolu. Reguluje prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, a także korzystnie wpływa na skórę. Przeciwdziała jej starzeniu się, jak również łagodzi objawy spowodowane alergią. Co więcej, w naturalny sposób pobudza wątrobę i nerki do pracy. Wspomaga trawienie i wydzielanie soków trawiennych, dzięki czemu poleca się ją spożywać na odchudzanie. Ponadto roślina ta może pełnić rolę regulatora cukru we krwi, gdyż zawarte w jej składzie kwercytyna, tymochinion i olejek eteryczny powodują wzrost wydzielania insuliny. 

Jakie są inne zastosowania czarnuszki?

Czarnuszkę można stosować zarówno zewnętrznie na skórę, jak i spożywać w postaci wyciągu, oleju lub świeżo zmielonych ziaren. Niektóre badania wykazały pozytywny wpływ czarnuszki na ośrodkowy układ nerwowy. Przy regularnym spożywaniu, usprawnia ona zapamiętywanie, uczenie się, myślenie; poprawia samopoczucie, co może mieć dobroczynny wpływ na osoby cierpiące na depresję. Jeśli chodzi o kuchnię, nasiona tej rośliny przede wszystkim stosuje się jako przyprawę. Dodają one unikatowego aromatu do wielu potraw, szczególnie tych na bazie drobiu i jagnięciny. Stanowi dodatek do pieczywa, twarogu, bigosu, zup i sałatek. Ze względu na intensywny zapach czarnuszka pojawia się także jako składnik marynat. 

W jaki sposób przygotować czarnuszkę do spożycia?

Z powodu niezwykłej intensywności aromatu czarnuszki, warto zacząć wdrażanie jej do swojego menu mniejszymi dawkami. Nasiona można wyprażyć, bądź ugotować, a następnie zmielić. Początkowo najlepiej dodawać je do potraw w takiej postaci, niektórzy traktują je wręcz jako lżejszy zamiennik pieprzu. Osoby nieprzyzwyczajone do charakterystycznego smaku tej rośliny mogą wymieszać ją z miodem, sokiem z cytryny lub sokiem malinowym. Można również połączyć olej z czarnuszki na przykład z herbatą, lub stworzyć napar bezpośrednio ze zmielonych nasion. Jeśli nie interesuje Cię samodzielne przygotowywanie rośliny do spożycia, a jednak chciałbyś skorzystać z jej prozdrowotnych właściwości, apteki oferują gotowe do kupienia preparaty w różnych postaciach.

0 %