Zdrowie

Zakładanie aparatu na zęby – jak i ile czasu się zakłada?

Leczenie ortodontyczne polega na skorygowaniu wad zgryzu. Dzięki temu pacjent cieszyć może się zdrowym i pięknym uśmiechem. Najczęściej do korekty wad zgryzu wykorzystuje się aparat ortodontyczny. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób się go zakłada i jak długo to trwa. Co zatem warto wiedzieć o zakładaniu aparatu ortodontycznego?

Jak zakłada się aparat na zęby?

Zanim dojdzie do samego założenia aparatu ortodontycznego, lekarz stomatolog przeprowadza badanie stanu uzębienia. W tym celu wykonywane jest także zdjęcie rentgenowskie. Na tej podstawie stomatolog podejmuje decyzję co do tego, jaki aparat najlepiej się sprawdzi w danym przypadku. Trzeba bowiem wiedzieć, że wyróżnić można kilka modeli stałych aparatów ortodontycznych. Wśród nich wymienić można aparaty metalowe, samoligaturujące czy lingwalne. Założenie aparatu poprzedza także wykonanie gipsowych modeli zębów. Na ich podstawie przygotowywany jest aparat ortodontyczny. Samo zakładanie stałego aparatu na zęby składa się z kilku etapów. Pierwszy krok to odpowiednie przygotowanie zębów. Polega to na ich precyzyjnym oczyszczeniu z osadów. Drugi krok to naklejenie zamków na poszczególne zęby. Do tego celu wykorzystywany jest specjalny klej ortodontyczny. Dodatkowo zamki naświetlane są lampą polimeryzacyjną. Dzięki temu stabilnie będą trzymać się na zębach nawet przez kolejne kilkanaście miesięcy. Zamki jako element aparatu utrzymują łuk. Jego umieszczenie to kolejny krok.

Czy zakładanie aparatu na zęby jest bolesne?

Wizyta w gabinecie dentystycznym wielu osobom nie kojarzy się z czymś przyjemnym. Nie może zatem dziwić, że często pada pytanie, czy zakładanie aparatu ortodontycznego jest bolesne. Od razu można wszystkich uspokoić. Zakładanie aparatu na zęby nie jest bolesne. Dziś stomatolodzy korzystają z nowoczesnych rozwiązań, które sprawiają, że pacjenci nie odczuwają żadnego bólu podczas zakładania aparatu.. Pewien dyskomfort może być jedynie odczuwalny przez pierwsze kilka dni. W tym czasie trzeba się po prostu do noszenia aparatu przyzwyczaić.

Ile czasu zakłada się aparat na zęby?

Zakładanie aparatu na zęby trwa mniej więcej od 45 minut do 2 godzin. Zdarza się jednak, że czas ten może się nieco wydłużyć. Jest tak zwykle wtedy, kiedy u pacjenta lekarz stomatolog stwierdzi bardzo poważną wadę zgryzu. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zorganizowanie sobie dnia wolnego. Dłuższy czas w fotelu dentystycznych spędzą także osoby, którym zakładany jest aparat zarówno na górne, jak i na dolne zęby. Pamiętać trzeba, że samo zakładanie stałego aparatu na zęby nie kończy całego procesu. Konieczne są jeszcze wizyty kontrolne. Ich częstotliwość uzależniona jest od rodzaju aparatu, jaki został założony. Najczęściej wizyty kontrolne odbywają się co 4 tygodnie. Podczas wizyty stomatolog sprawdza, czy postępy idą w dobrym kierunku. W trakcie wizyty wymieniane są także ligatury i łuki w celu przestawiania kolejnych zębów.

0 %