Zdrowie

Ból trzustki – przyczyny, objawy, jak rozpoznać?

Bóle w jamie brzusznej zawsze wymagają dokładnej diagnostyki, w tym najczęściej wykonania USG i przeprowadzenia badań krwi. Dzieje się tak dlatego, że wiele narządów może dawać identyczne objawy, a ból brzucha czasem ciężko jest umiejscowić w jednym konkretnym punkcie – zwłaszcza pacjent, niemający przecież specjalistycznej i rozległej wiedzy medycznej, może mieć kłopot z określeniem, które miejsce powoduje największy dyskomfort. Jednym z organów, na który najczęściej skarżą się osoby zgłaszające się do lekarza, jest trzustka.

Położenie i funkcje trzustki

Trzustka jest organem położonym w górnej części jamy brzusznej, na wysokości pierwszego lub drugiego kręgu lędźwiowego. Znajduje się za żołądkiem, w środkowej części nadbrzusza.
Jest to narząd bardzo istotny z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania organizmu, a do jego głównych zadań zalicza się produkcję hormonów oraz enzymów trawiennych. Enzymy te są produkowane w formie nieaktywnej i dopiero po dotarciu do dwunastnicy są zdolne do uczestniczenia w procesach trawiennych, a najważniejsze z nich to proteolityczne, rozkładające białka oraz lipolityczne, których zadaniem jest rozkładanie białek. Hormonem, którego produkcją zajmuje się trzustka to insulina, a jej działanie polega na regulowaniu zużycia insuliny przez organizm.

Gdzie boli trzustka?

Trzustka jest narządem, który wszelkie dysfunkcje sygnalizuje właśnie poprzez ból – jest to bardzo dobre, pozwala bowiem na szybkie wdrożenie odpowiedniego postępowania. Wiele osób odczuwając dyskomfort w jamie brzusznej, zastanawia się, gdzie lokalizuje się ból w wypadku problemów z tych narządem: najczęściej jest to kłucie bądź rozpieranie, które znajduje się w środkowej części nadbrzusza i może nasilać się po jedzeniu.

Przyczyny bólu trzustki

Przyczyny bólu trzustki mogą być bardzo różne, od zupełnie prozaicznych po całkiem poważne. Zdarza się, że trzustka daje nieprzyjemne objawy po zjedzeniu dużej ilości tłustych potraw bądź spożywaniu nadmiernej ilości alkoholu. W takiej sytuacji wystarczy zazwyczaj zmiana diety lub nawyków żywieniowych oraz eliminacja używek, aby dolegliwości minęły. Jeśli jednak ból po posiłkach, nawet lekkostrawnych, stale nawraca, a dodatkowo nasila się z dnia na dzień i promieniuje aż do pleców, wówczas jest duża szansa, że pacjent cierpi na przewlekłe bądź ostre zapalenie trzustki. Dwie wymienione choroby różni od siebie właściwie tylko fakt postępowania objawów – w przypadku zapalenia ostrego dolegliwości występują nagle i są bardzo silne, ból w bardzo szybkim tempie, przez co chory zazwyczaj nie zwleka z wizytą u lekarza. Zapalenie przewlekłe nie daje tak silnych objawów bólowych, a do tego często występują wymioty oraz biegunki, dlatego też chory często zrzuca je na karb przejedzenia bądź niestrawności i nie zgłasza się od razu po pomoc lekarską.

Przyczyną bólu trzustki może być także występująca na narządzie torbiel, która najczęściej powoduje wzdęcia, biegunki, wymioty oraz uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej. Leczenie torbieli polega na jej drenażu, a w cięższych przypadkach przeprowadzana jest operacja.

0 %