DietaZdrowie

Dieta ketogeniczna – co to jest, na czym polega i co można jeść?

Dieta ketogeniczna została wynaleziona i opisana przez dr. Jana Kwaśniewskiego. W swoich badaniach udowodnił, że przyjmowanie wysokiej ilości tłuszczów w połączeniu ze znacznym ograniczeniem węglowodanów, cukrów oraz owoców i warzyw, skutkuje intensywnym spalaniem tłuszczu i utratą wagi ciała. Twórca diety całkowicie odwrócił piramidę żywienia, w której łuszcze znajdują miejsce na szczycie, czyli powinny stanowić najmniejszy procent w ogólnie przyjmowanych produktach żywnościowych. Wg wynalazcy diety, nadmiar przyjmowanych tłuszczy nie jest powodem nadmiernego wzrostu niechcianej tkanki tłuszczowej, a wręcz przeciwnie. Organizm pobiera energię z własnej tkanki tłuszczowej, co skutkuje jej zmniejszeniem.

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Główną zasadą diety ketogenicznej jest spożywanie produktów tłustych, opartych na tłuszczach wysokiej jakości, Jest to bardzo kontrowersyjna metoda odżywiania i zdecydowanie nie jest zalecana każdemu. Również nie wszyscy lekarze zgadzają się z poglądami dr. Kwaśniewskiego. Zdecydowanie osoby poddające się diecie ketogenicznej, powinny skonsultować to z lekarzem, ustalić program diety z dietetykiem i  regularnie monitorować swój stan zdrowia. Dieta ketogeniczna opiera się na tym, że około 80-90% posiłków to tłuszcze, co stanowi całkowitą odwrotność ogólnie przyjętych norm zdrowego odżywiania.

Dieta ketogeniczna zasady

Zasady diety są bardzo rygorystyczne. Decydując się na jej stosowanie, należy bezwarunkowo ograniczyć węglowodany, cukier i produkty go zawierające, uwzględniając także owoce i warzywa, powszechnie uznawane za podstawę zdrowego żywienia. Wyjątkowo można konsumować, np. brokuły, paprykę, ogórki oraz pomidory. Tłuszcze oraz produkty zawierające ich dużą ilość to podstawa diety ketogenicznej.

Co można jeść na diecie ketogenicznej?

Podczas stosowania diety, należy spożywać produkty tłuste, takie jak tłuste ryby, mięsa oraz oleje wysokiej jakości, najlepiej tłoczone na zimno. Przykłady polecanych produktów wchodzące w skład diety ketogenicznej:

  • Oleje

oliwa z oliwek, masło kokosowe, olej kokosowy, olej z awokado, olej MCT, smalec, masło, tłuszcze zwierzęce.

  • Mięso

mięso drobiowe (kurczak, indyk), mięso wołowe, wątróbka, boczek, schab

  • Ryby

łosoś, dorsz, makrela, tuńczyk, śledź

  • Owoce morza

krewetki, małże, homary, kraby

  • Napoje

woda, herbata (biała, zielona, czarna), kawa bez cukru (najlepiej z dodatkiem tłuszczu, np. masło lub olej wysokiej jakości)

  • Owoce (jedynie z niską zawartością węglowodanów)
    jeżyny, jagody, maliny, truskawki
  • Nabiał

twaróg, śmietana, masło, jogurt grecki, ser Mascarpone, Brie, Parmezan oraz Cheddar.

Poza tym na diecie ketogenicznej możesz jeść jaja pod każdą postacią. Temat warzyw jest specyficzny, gdyż istnieje zasada, że w diecie ketogenicznej można jeść warzywa z niską zawartością węglowodanów, które rosną nad ziemią, np. kalafior, brokuł, ogórek, papryka itp.). Poza tym orzechy i nasiona są podstawą w diecie ketogenicznej z uwagi na dużą zawartość zdrowych tłuszczów, np. orzechy makadamia, Pecan czy brazylijskie.

0 %