Dieta

Poznaj mało kaloryczne owoce!

Owoce mają bardzo duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. W codziennym odżywianiu się nie powinniśmy o nich zapominać, jednak równie ważne jest, aby nie spożywać ich w nadmiarze. Nie zapominajmy o tym, że owoce zawierają fruktozę, której nadmiar może negatywnie wpłynąć na nasz organizm, a także powodować tycie.

Obecnie mamy dostęp do bardzo szerokiej gamy owoców, także tych egzotycznych – zarówno tych z małą zawartością fruktozy, jak i do tych, które cechują się wysokim wskaźnikiem jej występowania. Duża ilość tego cukru prostego w owocach przekłada się na zwiększenie naszych skłonności do przybierania na wadze i problemów z utratą zbędnych kilogramów. Dlatego należy pamiętać, że zbyt częste spożywanie owoców może wpłynąć negatywnie na zdrowie, a także na wagę.

Owoce są źródłem cennych mikroelementów. Warto jednak wiedzieć, które z nich zawierają najwięcej kalorii i znacznie ograniczyć ich dzienne spożycie. W dalszej części artykułu poruszymy kwestie kaloryczności konkretnych owoców i dowiemy się więcej na temat ich codziennego spożywania.

Jakie owoce mają mało kalorii?

Na szczęście istnieje wiele owoców mało kalorycznych, które nie zawierają dużej ilości fruktozy. Dzięki temu możemy pozwolić sobie na ich spożycie w większych ilościach. Do mało kalorycznych owoców należą truskawki, maliny, grejpfruty oraz arbuzy, które zawierają dużo wody, dzięki czemu wpływają dodatkowo na lepsze nawodnienie organizmu. Ponadto niską zawartością cukrów prostych wyróżniają się także poziomki i porzeczki. Są one dobrym rozwiązaniem dla każdego miłośnika mało kalorycznych owoców, który dodatkowo chce zadbać o swoją wagę. 

Natomiast owoce takie jak: gruszki, banany, winogrona, mango czy daktyle charakteryzują się wysoką zawartością kalorii. Co więcej, na wzrost kaloryczności wpływa proces suszenia, dlatego suszonych owoców możemy zjeść znacznie mniej niż surowych. Ograniczyć spożycie tych wysokokalorycznych powinniśmy zwłaszcza, że jeśli dbamy o wagę lub mamy trudności ze zrzuceniem zbędnych kilogramów. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, w której borykamy się z cukrzycą, ponieważ nadmierne spożywanie owoców może okazać się wtenczas zagrożeniem dla naszego życia.

O jakiej porze najlepiej spożywać owoce?

Ustaliliśmy już, jak ważne są kalorie w spożywanych przez nas owocach. Teraz czas na zastanowienie się, kiedy najlepiej po nie sięgać. Co ciekawe, najlepszą porą na ich jedzenie jest poranek, ponieważ to właśnie o tej porze dnia metabolizm działa najlepiej. Ważną kwestią jest także czas spożywania owoców między posiłkami. Najlepszą opcją będzie ich jedzenie w odstępach około trzech godzin od ostatniego posiłku. Wpływa to pozytywnie na trawienie i nie spowalnia tego procesu. Warto także wspomnieć o tym, że jedzenie owoców na noc nie jest dobrym pomysłem, ponieważ nie tylko negatywnie wpływa na naszą wagę, ale także na trawienie, które w nocy jest utrudnione. Nasz metabolizm nie radzi sobie z tym podczas snu, dlatego najlepiej wtedy unikać spożywania owoców o późnej godzinie.

 

0 %