Uroda

Wrastający paznokieć – wygląd oraz przyczyny

Dużo osób na świecie boryka się z nieprzyjemnym problemem jakim jest wrastający paznokieć. Dotyka osób w każdym wieku, nawet dzieci. Zazwyczaj wynika ze złego obcięcia paznokci lub  ogólnie ze złej pielęgnacji. Są jednak przypadki, że ów problem jest problemem genetycznym bądź innym, na który nie zawsze mamy jakikolwiek wpływ. Wynika z nieprawidłowej proporcji pomiędzy wielkością paznokcia, a wałem podpaznokciowym i łożyska. Wrastający paznokieć charakteryzuje się zaczerwienieniem, bólem oraz niegdyś stanem zapalnym wokół. Jest to niekomfortowa przypadłość, uniemożliwiająca swobodne chodzenie i przysparza nas o dość silny ból. Nieodpowiednia pielęgnacja takiego paznokcia może doprowadzić do stanów zapalnych, rany w skórze, ropnia i jest problemem, który w tak zaawansowanym stanie nie przejdzie bez ingerencji chirurga.

Co na wrastający paznokieć?

Przyczyn wrastającego paznokcia jest naprawdę dużo, jednak najczęstszą z nich jest złe obcięcie paznokcia lub pozostawienie ostrych końców, które mógłby „wkręcić się” w skórę. Innym powodem może być noszenie nieodpowiedniego obuwia, zbyt ciasne i deformuje nasze palce. Paznokieć w nienaturalny sposób odkształca się, płytka deformuje a to prowadzi do wrastania. Przyczyny genetyczne mają tutaj również bardzo ważny wpływ. Jeśli w naszej rodzinie taki problem pojawiał się, to niestety istnieje ryzyko, że Ty lub Twoje dziecko możecie zostać dotknięci taką dolegliwością. Właśnie na takie uwarunkowania nie mamy zupełnie wpływu – zdeformowana płytka, zły wzrost paznokci, który kieruje się ku dołowi, paznokcie rurkowate tzw „wkrętki”, długie palce u stóp, nachodzące na siebie po założeniu butów, deformujące płytkę paznokcia. Płaskostopie bądź nieodpowiednia technika chodzenia może również wyrządzić nam szkody. Oczywiście może, lecz nie musi! Zbyt duża masa ciała również sprzyja, aby nasz paznokieć został „uszkodzony”. Wały są ściśnięte i zaczynają się deformować.

Wrastający paznokieć – jak leczyć?

Podstawowym objawem jest zaczerwienienie oraz ból. Na początku jest on odczuwalny, ale znośny. Brak odpowiedniego rozwiązania problemu może niestety doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. Ból nasila się podczas zakładania skarpetki bądź butów. Podczas ucisku dochodzi do podrażnienia stąd te objawy. Spuchnięty i bolący palec uniemożliwia chodzenie czy uprawiania sportu. Podczas gdy paznokieć zaczyna rosnąć, dochodzi do coraz dalszego wbijania się wału w skórę, a co za tym idzie, objawy stają się coraz bardziej nasilone. Niewyleczone stany zapalne mogą nieść ze sobą poważne konsekwencje, a w łagodnych przypadkach zbieranie się ropy, w gorszych doprowadzają do ziarniny. Gdy zauważysz, że Twój paznokieć nie wygląda dobrze, bądź sprawia ból w opisanych wyżej przypadkach, należy niezwłocznie udać się do lekarza bądź podologa.

Leczenie wrastającego paznokcia

To przede wszystkim długi i żmudny proces, który wymaga cierpliwości i systematyczności. Często bywa tak, że te dolegliwości lubią powracać, więc bardzo ważne jest, aby kontrolować stan swoich stóp. Ponadto wszystko zależy od zaawansowania procesu wrastania. Jak usunąć wrastający paznokieć? Czasami wystarczy jednorazowa wizyta u podologa, który fachowo usunie problem. Innym razem niestety nie obejdzie się bez antybiotyku, eliminującego całkowicie stan zapalny oraz infekcje. Po takiej kuracji należy zgłosić się do kogoś, kto zajmie się samą płytką paznokcia i doprowadzi do swobodnego przyrostu wału paznokciowego. Dzięki pomocy podologów, wyszkolonych w dziedzinie chorób paznokci czy stóp, obecnie stosuje się zazwyczaj leczenie pomocnicze oraz zachowawcze. Jeśli natomiast objawy nie ustępują, a paznokieć ponownie zaczyna wyrządzać krzywdę, wtedy należy zdecydować się na leczenie zabiegowe. Konieczna jest także wizyta u chirurga, który pozbędzie się fragmentu, bądź usunie paznokieć w całości. Ta metoda pozwala na swobodny przyrost nowego paznokcia. Nie wyklucza to jednak, że następny może być również „chory”.

Proszę pamiętać, że ta dolegliwość jest uciążliwa, a nieleczona może doprowadzić do niemiłych doświadczeń. Jeśli cierpisz na tę chorobę, koniecznie udaj się do lekarza, który oceni problem i na pewno pomoże.

0 %