Moda

Wpływ genderfluid na modę. Czy to koniec sklepów, jakie znamy?

Genderfluid oznacza dosłownie płeć płynną/ niebinarną tożsamość płciową. Wpływ neutralności płci na modę jest znany od wielu lat. Już w latach 30. ubiegłego wieku Coco Chanel ubierała kobiety w spodnie. Marlena Dietrich była wielka miłośniczka tej części garderoby. Przełom lat 60. i 70. ubiegłego wieku to okres, kiedy szczególnie był widoczny wpływ genderfluid na modę. Styl awangardowy odrzucający tradycyjne podziały łamie obowiązujące normy i tendencje.

Genderfluid – czym się charakteryzuje?

Zastanawiając się, co to jest genderfluid w modzie, należy wziąć pod uwagę, że termin ten oznacza niebinarną tożsamość płciową, która nie identyfikuje się jednoznacznie ani z tym, co jest męskie, ani z tym, co jest kobiece, osoba niebinarna może się utożsamiać z obydwiema płciami albo z żadną z nich. Wpływ genderfluid na modę przejawia się w tym, że ubrania nie muszą być kojarzone ze sztywnymi wzorcami, cechy osobowości i zachowania nie mają płci. Moda na unisex cały czas się rozwija, wywiera trwałe zmiany nie tylko w modzie, ale i w sferze kulturalnej i obyczajowej. Moda cały czas się zmienia, trendy z reguły kształtują się na podstawie mody na ulicach największych miast na świecie. Produkty unisex możesz spotkać w wielu miejscach, są one przeznaczone dla wszystkich osób, bez względu na to, z jaką płcią się identyfikują. Kolekcje genderfluid można znaleźć we wszystkich popularnych sieciówkach, jak i u największych projektantów. Osoby znane wspierają często osoby niebinarne, nosząc ubrania unisex i identyfikując się jako genderfluid.

Pomysły na stylizacje unisex

Ubrania unisex to przede wszystkim odzież wygodna i komfortowa, bez podziału na męskie i kobiece. Moda na unisex to stylizacje takie jak szerokie długie spodnie wiązane na troki albo szorty w połączeniu z bluzą oversize, buty charakterystyczne dla tego stylu to z reguły trampki albo trapery. Interesujące stylizacje genderfluid mogą bazować na kontrastach, jeśli chodzi o formę ubrań i kolorystykę. Wiele firm posiada także zegarki, czapki i buty, które nie dzielą się na męskie i damskie. Dotyczy to również perfum, balsamów i wszelkiego rodzaju kosmetyków do stylizacji włosów. Moda na unisex staje się coraz bardziej popularna szczególnie wśród młodszego pokolenia, jej ponadczasowa forma i wygoda to cechy, które sprawiają, że produkty unisex są chętnie noszone zarówno przez osoby identyfikujące się z określoną płcią, jak i niebinarne. Wpływ genderfluid na modę jest znaczny, to swoisty trend sprzeciwiający się narzuconym tradycyjnym normom. Ubrania unisex mogą być przez Ciebie traktowane jako okazja do wyrażenia siebie i swojej osobowości bez nawiązania do płci, czy kultury.

Moda na unisex ma wielu zwolenników, ale są także przeciwnicy takiego stylu, którzy twierdzą, że produkty unisex nie są korzystne ani dla kobiet, ani dla mężczyzn, w takim ujęciu tego typu ubrania mogą stanowić jedynie bazę albo jeden z elementów stylizacji. Wpływ genderfluid na modę przejawia się głównie w tym, że masz wybór i możesz wyrazić swoją osobowość bez nawiązywania do stereotypów. Tradycyjna forma sklepów na pewno nie zniknie, ale ubrania unisex będą stałym elementem wielu z nich.

0 %