Psychologia

Friends with benefits – jakie są zasady gry? Wady i zalety FWB

Związek friends with benefits to rodzaj relacji pomiędzy dwoma ludźmi bazującej na jasnych i przejrzystych zasadach. Relacja FWB to związek oparty na przyjaźni i seksie, wykluczający miłość romantyczną i plany wspólnego życia. W dokładnym tłumaczeniu FWB oznacza przyjaciele z korzyściami. Trend ten to współczesny rodzaj relacji skoncentrowanej na osiągnięciu korzyści seksualnej przy jednoczesnym zachowaniu statusu singla.

Zalety friends with benefits

Relacja typu friends with benefits jest idealnym rozwiązaniem dla osób niechcących wiązać się na stałe i angażować w poważne związki. Wbrew pozorom jest to najlepszy typ relacji dla osób niedojrzałych do założenia własnej rodziny i wzięcia odpowiedzialności za inne osoby. Tego typu relacja pozwala na bliskie, przyjacielskie kontakty, wypełniające pustkę, przy jednoczesnym zachowaniu własnej przestrzeni i nierezygnowania z preferowanego stylu życia. Ustalone pomiędzy przyjaciółmi zasady znajomości zapewniają komfort bycia niezależnym i eliminują codzienny stres o drugą osobę, wspólne finanse oraz codzienne problemy i wyzwania, charakterystyczne dla rodzin i typowych związków partnerskich. Dużą zaletą związków friends with benefits dla osób ceniących aktywne i regularne życie seksualne jest stały partner łóżkowy. Osoba, którą zna i lubi, gwarantuje dyskretność i oczekiwany poziom spotkań. Zaspokojenie potrzeb seksualnych ważne dla obu stron, nie wiąże się z zazdrością czy zaborczością.

Wady friends with benefits

Poszukując miłości, stabilności emocjonalnej i poczucia bezpieczeństwa jesteśmy narażeni na stworzenie relacji będącej jedynie namiastką prawdziwego związku. Niestety istnieje ryzyko, że bliskość fizyczna i przyjaźń mogą przerodzić się w prawdziwą miłość u jednego z partnerów, co niewątpliwie spotka się z rozczarowaniem i poczuciem wykorzystania. 

Z biegiem lat, szczególnie wśród kobiet, rośnie potrzeba stworzenia rodziny i prawdziwego związku. Relacja oparta jedynie na przyjaźni i seksie, wykluczająca prawdziwy związek, może okazać się stratą czasu. Tkwienie w związku bez nadziei na prawdziwą miłość, może trwać latami i często jedna ze stron dochodzi do wniosku, że był to czas stracony. Intymna sfera naszego życia, związana z bliskością i intymnością rodzi ryzyko pojawienia się zazdrości oraz chęci uzyskania od partnera czegoś więcej niż tylko fizyczność i przyjaźń.

W przypadku relacji friends with benefits często jedna ze stron może poczuć się wykorzystana w momencie, gdy zakocha się w partnerze. Należy pamiętać, że ludzkie uczucia są zmienne, nie da się ich zaprogramować i zaplanować. Wchodząc w związek, cechujący się bliskością i intymnością, należy bezwzględnie liczyć się z nieoczekiwanym zakochaniem się i ewentualnym odrzuceniem przez partnera, skoncentrowanego jedynie na zasadach friends with benefits.

Na szczęście często też związki kończą się wzajemnym zakochaniem się i stworzeniem prawdziwej relacji, opartej na miłości, szacunku i owocującej wspólnym życiem.

0 %