Zdrowie

Woda z cytryną rano – Właściwości i przeciwwskazania

Woda z cytryną na czczo stanowi rozpoczęcie dnia u sporej części społeczeństwa. Temu napojowi przypisywane są liczne właściwości prozdrowotne, które zachęcają do spożywania go każdego poranka. Głównym działaniem wody z cytryną jest stymulacja mechanizmów oczyszczających organizm oraz wspieranie procesów trawiennych. Czy warto pić wodę z cytryną na czczo? Jakie są skutki uboczne takiego połączenia?

Woda z cytryną na czczo – co warto wiedzieć?

Ten napój zaleca się spożywać każdego poranka, tuż przed zjedzeniem pierwszego posiłku. Korzyści picia wody z cytryną zazwyczaj pojawiają się po około dwóch tygodniach. Jedna szklanka z dostarcza do organizmu tylko dziewięciu kalorii oraz ogromną dawkę witaminy C, która wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Wodzie z cytryną od lat przypisywane jest prozdrowotne działanie, dlatego coraz więcej osób właśnie tak rozpoczyna swój dzień.

Jedną z najważniejszych właściwości wody z cytryną stanowi dostarczenie do organizmu przeciwutleniaczy. Owoc ten zawiera witaminę C będącą naturalnym antyoksydantem chroniącym komórki organizmu przed procesem starzenia. Napój stanowi naturalny elektrolit, który znacznie lepiej nawadnia organizm niż sama woda. Ponadto wspomaga procesy odchudzania, ponieważ usprawnia procesy metaboliczne i trawienne, co daje wsparcie osobom przebywającym na diecie. Kolejną korzyść stanowi oczyszczanie organizmu z toksyn – usprawnienie pracy metabolizmu prowadzi do efektywnego wydalania toksycznych substancji z ustroju. Ten prosty napój przyczynia się także do obniżenia ciśnienia krwi. Potas i flawonoidy zawarte w cytrynie regulują ciśnienie tętnicze krwi oraz wspierają pracę układu krwionośnego. Picie jednej szklanki wody każdego dnia dodatkowo wspiera pracę układu pokarmowego. Napój zapobiega również odkładaniu się szkodliwego cholesterolu, co zapobiega rozwojowi chorób cywilizacyjnych układu krążenia. 

Jakie są skutki uboczne picia wody z cytryną?

Woda z cytryną stanowi bezpieczną mieszaninę, a głównym przeciwwskazaniem do jej spożywania jest zmaganie się z refluksem żołądkowo-przełykowym. Owoc będący składnikiem napoju zawiera kwas octowy, który może prowadzić do powstania nadżerek w przełyku o osób, które cierpią z powodu tego schorzenia. 

Jednym ze skutków ubocznych spożywania wody z cytryną jest negatywny wpływ na zęby za sprawą kwasowego odczynu owocu, który prowadzi do osłabienia szkliwa zębowego. Ponadto ten prosty napój może prowadzić do pojawienia się zgagi również z powodu ujemnego pH prowadzącego do cofania się treści pokarmowej z żołądka. Ponadto woda z cytryną wykazuje działanie moczopędne.

Warto wiedzieć, że skutki uboczne picia wody z cytryną pojawiają się bardzo rzadko. Aby do tego doszło, napój musi być spożywany w dużej ilości, aby faktycznie doprowadzić do podrażnienia błony śluzowej żołądka lub przełyku. Woda z cytryną na czczo jest całkowicie bezpiecznym napojem, od którego warto zaczynać każdy dzień.

0 %