Dieta

Woda mineralna czy źródlana – która lepsza?

Woda stanowi około 60% masy ciała człowieka i wchodzi w skład każdej komórki ludzkiego organizmu. Jest niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania. Odpowiedni poziom nawodnienia zapewnia właściwą gospodarkę wodno-elektrolitową, przebieg procesów metabolicznych oraz regulację cieplną ciała. Nawet najmniejsze odwodnienie skutkuje nieprzyjemnymi dolegliwościami, takimi jak: bóle głowy, rozdrażnienie, kłopoty z koncentracją, zmęczenie. Nieco większa utrata płynów, w okolicy 4%, powoduje wzrost temperatury oraz przyspieszony oddech. Odwodnienie na poziomie 8% może doprowadzić do śmierci. Dlatego tak bardzo ważne jest regularne przyjmowanie  płynów – około 1,5–2l na dobę dla dorosłej osoby. Przy wysokich temperaturach ilość spożywanej wody, mineralnej czy źródlanej, powinna być większa.

Czym się różni woda mineralną od źródlanej?

Sklepowe półki uginają się od różnorodnych wód przeznaczonych do spożycia. Wśród tych wszystkich butelek dostępne są wody mineralne, źródlane czy nawet lecznicze, chociaż zdecydowanie najpopularniejsze są właśnie te pierwsze. Czym różni się woda źródlana od mineralnej? Wody mineralne, jak sama nazwa wskazuje, zawierają w sobie minerały. Z punktu widzenia zdrowia znaczenie mają: magnez, wapń, wodorowęglany, sód, chlorki, fluorki, siarczany, jod, żelazo i dwutlenek węgla, które są uzupełnieniem codziennej diety. Ze względu na ilość tych minerałów w litrze wody mineralne dzielimy na:

  • niskozmineralizowane, w których zawartość minerałów jest niższa niż 500 mg/l, czyli wody źródlane;
  • średniozmineralizowane, gdzie zawartość minerałów wynosi 500–1500 mg/l;
  • wysokozmineralizowane, które mają zawartość ponad 1500 mg/l minerałów.

Wody źródlane, pomimo swojej niskiej zawartości składników mineralnych, mogą pić wszyscy bez względu na wiek i stan zdrowia. Polecane są w szczególności dla niemowląt i małych dzieci, gdyż mają bardzo niską zawartość sodu, który może obciążać niedojrzałe jeszcze nerki. Jest także polecana dla osób starszych i tych ze schorzeniami nerek i serca oraz o niskiej aktywności fizycznej. Woda źródlana będzie także dobrym wyborem dla kobiet w ciąży. W przypadku kiepskiej jakości wody z kranu będzie ona dobrą opcją do przygotowywania posiłków i napojów.

Wody o średniej zawartości minerałów będą odpowiednie dla starszych dzieci i dorosłych, których charakteryzuje umiarkowana aktywność fizyczna. Zawartość minerałów w przedziale 500–1500 mg/l nie ma znaczącego wpływu na gospodarkę wodno-elektrolitową, a co za tym idzie, można wypijać spore ilości takiego płynu. Ostatnią zaletą wód średniozmineralizowanych jest ich smak, który nie jest zbyt wyrazisty, przez co są często wybierane.

Wody wysokozmineralizowane będą idealne dla osób, które mają umiarkowane niedobory pierwiastków mineralnych. Wysoka zawartość minerałów w wodzie będzie dobrym uzupełnieniem diety i może być pomocna przy uzupełnianiu braków. Po ten rodzaj wody powinny też sięgnąć osoby o wysokiej aktywności fizycznej, zwłaszcza podczas wysokich temperatur. Może też posłużyć do nawodnienia organizmu podczas utraty płynów przy biegunkach i wymiotach. Wody takie charakteryzują się wyrazistym smakiem, który nie każdemu odpowiada, toteż wybierane są rzadziej.

Woda źródlana czy mineralna – którą wybrać?

Czym się różni woda źródlana od mineralnej? Jak już zostało wyżej opisane, każda z wód ma inną zawartość pierwiastków, przez co nie można jednoznacznie określić, która jest lepsza do picia – woda mineralna czy źródlana. To, jaki rodzaj powinieneś wybierać, zależy od Twojej aktywności fizycznej, stanu zdrowia i wieku, preferencji smakowych, a przede wszystkim tego, jaki jest cel jej spożywania. Jeżeli ma służyć ugaszeniu pragnienia, to bezpiecznym wyborem jest woda źródlana i średniozmineralizowana. Te płyny nie zawierają dużych ilości sodu, który przez większość ludzi jest spożywany w nadmiarze i przyczynia się do wzrostu ciśnienia tętniczego. Należy pamiętać, że wody mineralne również są potrzebne organizmowi, ale w przypadku ich spożywania trzeba zachować umiar i rozsądek i sięgać po nie naprzemiennie z wodami o niższym stopniu nasycenia minerałami.

0 %