Uroda

Piegi – skąd się biorą?

Piegi to małe, nieszkodliwe dla zdrowia znamiona, które pojawiają się na skórze. Skąd się biorą i co jest przyczyną ich powstania? Co warto i należy o nich wiedzieć?

Niektóre osoby są szczególnie podatne na powstawanie piegów na ich ciele, wiele zależy tutaj od rodzaju skóry. Piegi najczęściej pojawiają się na skórze dzieci, jednak z czasem mogą one zniknąć lub stać się mniej zauważalne.

Powszechnie nazywane „pocałunki słońca” pojawiają się na skórze, gdy melanina – pigment, który odpowiada za koloryt skóry – gromadzi się pod nią. Piegi najczęściej mają barwę brązu lub opalenizny, lecz w niektórych przypadkach mogą wystąpić w postaci czerwonych plamek. To, skąd biorą się piegi, zależy od dwóch czynników, które bardzo często się przeplatają.

Ekspozycja na słońce

Aby uchronić powłokę ciała przed niepożądanymi uszkodzeniami, jakie mogą zostać spowodowane przez promienie słoneczne, komórki skóry każdego człowieka wytwarzają dodatkową ilość substancji, jaką jest melanina. Właśnie ten proces jest najczęstszym powodem pojawienia się tych niewielkich znamion. Innymi słowy – piegi to reakcja obronna skóry na działanie słońca.

Piegi mogą pokryć dużą powierzchnie skóry oraz pojawiać się cyklicznie i ciemnieć w czasie lata. Gdy siła działania promieni słonecznych słabnie wraz kolejnymi miesiącami, piegi zwykle bledną lub znikają wtedy, kiedy stare komórki skóry zostaną zastąpione nowymi. Obszary na których rozwijają się piegi to zwykle te miejsca, które są najbardziej wyeksponowane na słońce, czyli twarz, szyja, ramiona, klatka piersiowa oraz plecy.

Predyspozycje genetyczne

Na pytanie o to, skąd biorą się piegi, odpowiedzią są także ludzkie geny. To właśnie genetyka odgrywa wiodącą rolę w tym, kto jest bardziej narażony na możliwość powstania piegów. Zwykle jest to oparte na rodzaju melaniny, którą produkuje organizm danej osoby.

W ludzkim ciele mogą zostać wytworzone dwa rodzaje melaniny, jest to feomelanina oraz eumelanina. Ta pierwsza chroni skórę przed promieniami ultrafioletowymi, natomiast ta druga już nie. Rodzaj melaniny produkowanej w organizmie zależy od genu nazwanego MC1R.

Osoby, które posiadają ciemne włosy, oczy i skórę, produkują głównie eumelaninę, dlatego są mniej narażone na pojawienie się piegów, gdyż ich ciało musi gromadzić ten związek w niemałych ilościach. Z kolei u osób o jaśniejszej skórze i włosach dominującym rodzajem melaniny jest femelanina, która sprzyja wytwarzaniu się piegów.

Zapobieganie piegom

Znamiona tego typu zwykle nie są niebezpieczne. Mimo to osoby, których skóra ma tendencje do pojawienia się na niej wielu piegów, są bardziej narażone na szkodliwe działanie światła słonecznego. Z tego powodu w cieplejszych miesiącach powinny zachować szczególną ostrożność, aby wystarczająco ochronić się przed słońcem.

Cześć ludzi uważa, że można zapobiec pojawieniu się piegów lub chociaż znacząco je zmniejszyć poprzez ochronę skóry przed promieniami słonecznymi. Nie jest to jednak do końca właściwy pogląd. Ochrona skóry przed światłem słonecznym nie zmieni wyglądu istniejących piegów, jednak może zapobiec w powstawaniu nowych.

Aby skutecznie ochronić się przed światłem słonecznym i zmniejszyć szanse na pojawienie się piegów, zaleca się praktykowanie poniższych wskazówek:

  • aplikowanie na skórę kremu z filtrem przeciwsłonecznym, który chroni przed promieniowaniem UVA oraz UVB;
  • zakrywanie ciała długimi rękawami oraz noszenia kapelusza i okularów przeciwsłonecznych;
  • unikanie ekspozycji na słońce w godzinach od 10 do 14;
  • przebywanie w cieniu.

Domowe sposoby na piegi

Piegi nie są szkodliwe dla zdrowia i nie wymagają leczenia, jednak część osób chce się ich pozbyć z przyczyn estetycznych. Oprócz zabiegów kosmetycznych skuteczną metodą może być zastosowanie powszechnych, dostępnych w każdym domu produktów.

Cytryna – nałóż na wacik niewielką ilość soku z cytryny i przetrzyj nim skórę. Witamina C może pomóc w rozjaśnieniu plam skórnych, jednak jej stężenie, jakie jest obecne w soku z cytryny, będzie skuteczne jedynie w przypadku niewielkich i bladych piegów.

Miód – rozprowadź na skórze cienką warstwę miodu i pozostaw ją na  10 minut, a następnie usuń za pomocą ciepłej wody. Miód ma silne właściwości antyoksydacyjne, które mogą być pomocne w rozjaśnieniu piegów.

Aloes – jest bogaty w kwas salicylowy oraz aloinę. Obie te substancje będą użyteczne do uczynienia piegów mniej widocznymi. Możesz użyj przekrojonego liścia rośliny i nałożyć go na skórę, pozostawiając go na kilka minut.

0 %