Psychologia

Wampiry energetyczne – jak je rozpoznać i jak się ich pozbyć?

Każdy w swoim życiu spotyka mnóstwo ludzi, z którymi wchodzi w interakcje. Niektórzy oddziałują na sposób zachowania czy mówienia, inni przechodzą jakby nie zauważeni, nie pozostawiając w życiu trwałego śladu. Są też osoby, które dosłownie wykańczają tych, z którymi obcują, pozbawiając ich tym samym energii do życia – mowa oczywiście o wampirach energetycznych.

Kim są wampiry energetyczne?

Wampiry energetyczne są to osoby ze stosunkowo bliskiego otoczenia (koleżanka, mąż, kolega z pracy), które poprzez przerzucanie na innych swoich problemów, rozterek i żalów, dosłownie wysysają z nich energię. Często robią to nieświadomie, choć zdarzają się także wampiry, które upatrując w swoim zachowaniu wymiernych korzyści, specjalnie wzbudzają litość bądź domagają się uwagi otoczenia, nawet w sytuacjach, gdy jest ona zbędna. Na ich wpływ najczęściej narażone są osoby nieśmiałe i ciche oraz takie, które ze względu na zasady dobrego wychowania nie są w stanie odmówić czy zdobyć się na szczerość, bo boją się, że rozmówca się obrazi. Raz upatrzona „ofiara” może nią zostać na bardzo długi czas, chyba że sama podejmie decyzję o opuszczeniu toksycznej relacji.

Jak rozpoznać wampira energetycznego?

Ci, którzy zastanawiają się jak rozpoznać wampira energetycznego, nie będą mieli łatwego zadania. Często są to bowiem osoby na tyle bliskie, że ciężko jest uwierzyć, żeby miały złe intencje czy celowo negatywnie wpływały na samopoczucie. Istnieją jednak typowe zachowania wampirów energetycznych, które powinny być sygnałem alarmowym, że relacja nie funkcjonuje tak, jak powinna. Pierwszym sygnałem powinno być uczucie zmęczenia, przygnębienia oraz „wypompowania” po spotkaniu bądź kontakcie z taką osobą. Każda rozmowa staje się trudna, niezależnie od podejmowanego tematu. Wampir niemal obsesyjnie domaga się potwierdzenia, że nic nie robi źle, co najczęściej przejawia się ciągłym wymaganiem od otoczenia, żeby zapewniało, że nie jest na niego złe. Często osoby te potrzebują litości, potrafią wymyślać zachowania i historie, które mają za zadanie zwrócić na nie uwagę i współczucie innych, dodatkowo ukazując ich życie jako pasmo ciągłych porażek. Typową zagrywką wampira jest także prowokowanie do kłótni i wzbudzanie w otoczeniu negatywnych emocji. 

Jak się bronić przed wampirami energetycznymi?

Obrona przed wampirami energetycznymi nie jest łatwa, bo raz wchodząc w relację, bardzo ciężko jest się z niej wyplątać. Pierwszym krokiem powinno być unikanie kontaktu – nawet jeśli jest to osoba z bliskiego otoczenia, powinno się jak najbardziej ograniczyć jej towarzystwo. Dobrze jest także dyskretnie wyrażać swoje niezadowolenie i dezaprobatę, także wtedy gdy spotyka się to z krytyką wampira. Im częściej takim osobom daje się do zrozumienia, że ich zachowanie jest niewłaściwe, tym większa szansa na poprawę relacji. Nie warto się także wdawać w kłótnie z wampirami, ponieważ one i tak znajdą sposób, żeby rozwiązać konflikty na swoją korzyść. Kluczowe w takich sytuacjach jest pohamowanie emocji i niepozwolenie na prowokację ze strony toksycznej osoby.

0 %