Dieta

Podjadanie między posiłkami. 5 pomysłów na zdrowe przekąski

Odchudzanie to proces wymagający determinacji, siły woli i cierpliwości. Wbrew obiegowej opinii, nie jest możliwe osiągnięcie długofalowych efektów w ciągu kilku dni, a nawet miesiąca. Konieczna jest trwała zmiana nawyków żywieniowych oraz wprowadzenie na stałe aktywności fizycznej. Nie chodzi tu w żadnym razie o wyczynowe uprawianie sportu, ale o np. regularny spacer czy zajęcia fitness, chociażby raz w tygodniu. Wybierz taką formę ruchu, która sprawia Ci satysfakcję. Co jednak zrobić w przypadku problemów z podjadaniem? 

Ustal przyczyny podjadania 

Podjadanie między posiłkami może mieć różne przyczyny. Często wynikają one z nadmiernego stresu lub ze zbyt szybkiego spożywania posiłków. Mózg potrzebuje około 20 minut, aby wysłać odpowiedni sygnał do ośrodka sytości. Dlatego jedzenie w pośpiechu podczas przerwy w pracy, to niezbyt dobry pomysł. Zgodnie z kodeksem pracy, masz prawo do 30 minut przerwy obiadowej. Wykorzystaj zatem ten czas na spokojne zjedzenie posiłku. Usiądź wygodnie, odłóż telefon i jedz małymi kęsami.   

Zweryfikuj swój plan dietetyczny 

Podjadanie na redukcji może być skutkiem zbyt restrykcyjnego planu dietetycznego. Mniej kalorii nie zawsze oznacza lepsze i szybsze efekty. Wyniszczony organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować, co z kolei przedkłada się na jakość ćwiczeń. Pojawiają się trudności z koncentracją, bóle głowy, a nawet omdlenia. 

Wówczas koniecznie skonsultuj swój plan z dietetykiem, szczególnie gdy jest to Twój autorski jadłospis na redukcję. Dietetyk powie Ci, jak radzić sobie z podjadaniem poprzez modyfikację Twojego planu. Nawet na redukcji należy pamiętać o dostarczeniu organizmowi wszelkich niezbędnych witamin oraz mikroelementów. Gdy konieczne jest drastyczne obcięcie kalorii poszczególnych posiłków, należy włączyć do diety specjalne koktajle (białkowe, z witaminami, mikroelementami) oraz suplementację. Dzięki temu uczucie głodu nie będzie towarzyszyło Ci przez cały dzień. Pamiętaj również, że skuteczna redukcja musi mieć konkretne ramy czasowe. Następnie stopniowo wrócisz do swojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego. 

Nie bój się nowości! 

Plan dietetyczny to nie regulamin, którego musisz przestrzegać co do litery. Od tej reguły są oczywiście wyjątki – np. gdy Twój plan został ustalony przez lekarza jako element leczenia. W innych przypadkach może pozwolić sobie na zdrowe przekąski. Warzywa możesz jeść w zasadzie w nieograniczonych ilościach. Są one bezcennym źródłem błonnika oraz witamin. Przykładowe pomysły na zdrowe przekąski z wykorzystaniem warzyw i nie tylko:

  • sałatka z Twoich ulubionych warzyw z dodatkiem oliwy z oliwek; 
  • kiszonki w różnej postaci – możesz do nich dodać np. domowe grzanki;
  • jogurt naturalny z dodatkiem orzechów – tu jedna musisz pamiętać, aby odjąć te kalorie z kolejnego posiłku;
  • koktajl witaminowy lub białkowy na bazie wody, mleka, napoju roślinnego;
  • obrane marchewki, kalarepa, rzodkiewki – taką przekąskę możesz zupełnie bezkarnie podjadać, np. podczas pracy przy komputerze albo w podróży. 
0 %