Trening

Trening z gumami oporowymi – co daje?

Treningi z nowoczesnym oraz wspomagającym sprzętem stają się coraz popularniejsze. Fantastycznym przykładem mogą być tu gumy oporowe. Na ten moment trudno znaleźć siłownię, która nie posiada ich w swoim asortymencie. Dzieje się tak, ponieważ wiele osób zdało sobie sprawę z tego, jak wiele korzyści niesie za sobą trening z gumami oporowymi. Jeśli zastanawiasz się, jakie efekty niesie za sobą wykonywanie ćwiczeń, w których wykorzystujesz ten świetny przyrząd, w tym artykule znajdziesz odpowiedź.

Co daje trening z gumami oporowymi?

Opaski oporowe pomagają budować mięśnie, stabilizując ich grupy i zapewniając dodatkową intensywność innym ćwiczeniom na masę. Pomagają również skoncentrować ciało na poprawianiu elastyczności, kontroli, a nawet stanowią cenne wsparcie podczas rehabilitacji. Gumy działają bardzo podobnie do konwencjonalnych ciężarów takich jak hantle, sztanga i własna masa. Różnica jest jednak taka, że kiedy podnosisz konwencjonalne obciążenia, krzywa nie zmienia się podczas wykonywania ruchu, który wykonujesz. W przypadku gum opór waha się od lekkiego do ciężkiego i znów do lekkiego, w zależności od tego, gdzie znajduje się ciężar w stosunku do twojego ciała. Pozwala to na trening w trakcie powrotu do pełnej sprawności po kontuzji lub może stanowić ciekawą inicjację podczas treningu z gumami dla początkujących. 

Trening z gumami oporowymi – efekty 

Zarówno obciążniki, jak i gumy oporowe świetnie nadają się do budowania siły i przy okazji zdobywania masy mięśniowej, ale opaski pomagają robić to bardziej stabilnie i stwarzają mniejsze ryzyko odczuwania bólu lub doznania kontuzji w trakcie treningu z ich użyciem. Używając tych pomocy wzmacniasz mięśnie w kontrolowany przez Ciebie sposób. Oznacza to, że nie potrzebujesz asekuracji tak, jak w wielu ćwiczeniach z ciężarami. Zwyczajnie kończysz, kiedy chcesz, a następnie zmieniasz trenowaną partię ciała. To praktyczne i bezpieczne!

Zapewne zastanawiasz się, jakie partie ciała można trenować za pomocą gum oporowych. Może to być klatka piersiowa – poprzez ćwiczenia wykonywane z wyprostowanymi rękami przed sobą. Mogą to być barki, które wytrenujesz podczas ćwiczeń z rękami uniesionymi ku górze. Równie skutecznie wyćwiczysz  mięśnie nóg, które aktywowane będą chociażby podczas przysiadów. Do pozostałych grup mięśniowych, jakie dasz radę rozwijać w ten sposób, możemy zaliczyć także mięśnie pleców, ramion czy też brzucha. 

Trening z gumami oporowymi – opinie 

Opaski oporowe mogą być po prostu jedną z form ćwiczeń budujących mięśnie. Opcja ta w rzeczywistości wydaje się być bardzo prosta, będąc jednocześnie czymś tańszym i zajmującym mniej miejsca, jeśli oczywiście mówimy o treningu z gumami w domu. Fenomen gum oporowych pojawił się w głównej mierze podczas pierwszego lockdownu spowodowanego wybuchem pandemii Covid-19. Wtedy to właśnie siłownie zostały zamknięte, a trenujące na co dzień osoby zaczęły szukać nowych rozwiązań. Prostota oraz praktyczność opasek oporowych sprawiły, że zaufało im naprawdę wielu sportowców i amatorów. Ich cena nie jest wysoka, więc może warto rozważyć ich zakup?

 

0 %