Dieta

Japońska dieta wodna – na czym polega?

Od kilkunastu lat ludzie zdają się coraz bardziej świadomie podchodzić do kwestii odpowiedniej diety i zdrowego odżywiania się. Co jakiś czas słyszy się o nowych, rewolucyjnych dietach, mających na celu zapewnienie dobrego samopoczucia i zdrowia. Jedną z najciekawszych opcji jest japońska dieta wodna. Na czym polega i jakie korzyści może przynieść dla organizmu?

Japońska dieta wodna – na czym polega?

Choć może się to wydać zaskakujące, japońska dieta wodna wcale nie polega na zupełnym przeorganizowaniu sposobu odżywiania się. Nie narzuca ona konkretnego jadłospisu, ilości spożywanych kalorii ani liczby posiłków w ciągu dnia. Zamiast tego skupia się na innym aspekcie zdrowego odżywiania się – a mianowicie na piciu odpowiedniej ilości wody i tym samym regularnym nawadnianiu organizmu. W jaki sposób założenie to wygląda w praktyce?

Japońska dieta wodna – zasady

Jak każda inna dieta, również i japońska wodna zawiera kilka wytycznych, których należy sumiennie przestrzegać, by w pełni cieszyć się jej dobroczynnymi skutkami. W trakcie jej stosowania należy zaczynać każdy dzień od przepłukania ust wodą, a następnie wypicia pewnej jej ilości na czczo; zalecane jest spożycie 650 ml, czyli około dwóch i pół szklanki, jednak można zacząć od picia jednej i stopniowo wprowadzać drugą. Po około 45 minutach można zjeść śniadanie. Również w ciągu dnia powinno się często sięgać po wodę, pijąc ją 20-30 minut przed każdym posiłkiem oraz do 2 godzin po skończonym jedzeniu, starając się w ciągu dnia wypić łącznie 2-3 litry. Ostatnią porcję powinno się przyjąć 30 minut przed snem. Taki schemat poprawia metabolizm i wspomaga trawienie, wpływając pozytywnie na samopoczucie.

Japońska dieta wodna obejmuje również kilka zasad odnoszących się do jedzenia – między innymi zaleca się, by w jej trakcie wyeliminować z diety wszystkie słodycze, słone przekąski i słodzone napoje oraz zwiększyć ilość spożywanych świeżych warzyw, owoców, ryb, chudego mięsa i jajek. Ponadto nie wolno podjadać między posiłkami – gdy poczuje się głód, należy sięgnąć po wodę zamiast po przekąskę.

Japońska dieta wodna a kawa

Czy na diecie wodnej dozwolone jest picie kawy? Odpowiedź nie jest tak oczywista, w końcu głównym założeniem diety wodnej jest odpowiednie nawodnienie organizmu, a kawa ma działanie odwadniające. Przyjmuje się jednak, że umiarkowane picie tego napoju w trakcie stosowania diety nie zaburza jej przebiegu – nie ma niczego złego w wypiciu jednej czy dwóch filiżanek na dzień.

Japońska dieta wodna – efekty

Odpowiednio stosowana dieta wodna japońska przynosi szereg dobroczynnych efektów dla organizmu. Do najważniejszych należy przede wszystkim kontrolowana utrata masy ciała, ogólna poprawa stanu zdrowia oraz lepszy stan skóry i cery. Odpowiednie nawodnienie organizmu wraz z wyłączeniem z diety niezdrowych produktów potrafi zdziałać prawdziwe cuda, których trudno się spodziewać w wielu innych dietach.

Japońska dieta wodna – ile się chudnie?

Ile się chudnie, stosując dietę wodną? To zależy od tego, jak długo się ją stosuje. Na ogół raczej nie należy liczyć na szybką utratę nadmiarowych kilogramów, jednak po dłuższym czasie sumiennego przestrzegania jej zasad efekty na pewno zaczną być widoczne.

Dotyczące japońskiej diety wodnej opinie są w większości bardzo pozytywne. Nie jest ona bowiem szczególnie restrykcyjna, a równocześnie przynosi wiele pozytywnych efektów. Jest to bardzo zrównoważony sposób odżywiania i w odróżnieniu od innych diet nie powoduje żadnego rodzaju zniszczeń w organizmie. Wiele “specjalnych” jadłospisów, które mają na celu pomoc w schudnięciu, nie zapewnia ciału wszystkiego, czego potrzebuje, w efekcie negatywnie wpływa na zdrowie.

0 %