Trening

Trening na czczo czy po posiłku? Który jest bardziej skuteczny, a może nie ma to znaczenia?

Trening na czczo czy po posiłku? Który jest bardziej skuteczny, a może nie ma to znaczenia?

Zbilansowana, zdrowa dieta w kolaboracji z aktywnością sportową daje efekt redukcji masy ciała, a także znacznej poprawy wyglądu sylwetki. Trening na czczo czy trening po posiłku? To pytanie zadają sobie wszystkie osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z aktywnością fizyczną, w celu zbudowania masy mięśniowej lub spalenia nadmiaru tkanki tłuszczowej. Poranne ćwiczenia z pominięciem śniadania mają swoich zwolenników, ale i duże grono przeciwników. Jakie są zalety w wady treningu na czczo?

Poranny trening na czczo – co warto wiedzieć?

Wśród osób przygotowujących się do rozpoczęcia wykonywania regularnych aktywności sportowych istnieje przekonanie, że skuteczność treningu na czczo doprowadza do przyspieszania spalania tkanki tłuszczowej. Na poranne ćwiczenia najczęściej decydują się osoby, które chcą zrzucić nadprogramowe kilogramy w szybkim tempie oraz osoby, które z uwagi na charakter pracy i codzienne zobowiązania nie są w stanie uprawiać sportu inną porą. 

Skuteczność treningu na czczo jest identyczna, jak w przypadku wykonania ćwiczeń po zjedzeniu śniadania. Jeśli celem wykonywania porannych ćwiczeń jest przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej, to warto wiedzieć, iż takie założenie jest błędne. Trening na czczo powinien być lekkim, umiarkowanym wysiłkiem tlenowym, na przykład spacerem lub ćwiczeniami cardio. Lekka aktywność o poranku, czyli taka podczas której tętno utrzymuje się na poziomie 50% tętna maksymalnego, z pewnością pomoże w redukcji masy ciała i doprowadzi do wytworzenia deficytu kalorycznego, który jest niezbędny w procesie odchudzania. Ćwiczenia siłowe i beztlenowe są dużym wysiłkiem dla organizmu, dlatego ich wykonanie powinno zostać poprzedzone zjedzeniem śniadania, najlepiej bogatego w węglowodany i białko.

Trening na czczo, a budowanie masy mięśniowej

Celem osób trenujących bardzo często jest zbudowanie masy mięśniowej. Takie działanie umożliwia skuteczne i efektywne wymodelowanie sylwetki, czego efektem jest uwidocznienie i podkreślenie mięśni. Najlepszym treningiem, który doprowadza do takich zmian sylwetki, jest trening siłowy, czyli wykorzystujący dodatkowe obciążenie.  Trening siłowy jest rodzajem aktywności, która nie powinna być wykonywana na czczo, ponieważ to po posiłku daje najlepsze efekty i ogranicza spalanie mięśni, natomiast przyspiesza redukcję tkanki tłuszczowej. Trenowanie siłowo na czczo bardzo często prowadzi do rozpadu tkanki mięśniowej, na skutek dużej ilości kortyzolu powstałego na skutek procesów katabolicznych zachodzących w trakcie snu.

Trening po posiłku czy na czczo? Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj aktywności ma swoich zwolenników i przeciwników. Trening siłowy oraz intensywny, interwałowy należy zawsze wykonywać po zjedzeniu posiłku, natomiast lekkie aktywności, jak cardio czy spacery można z powodzeniem wykonywać na czczo, tuż przed śniadaniem. Połączenie aktywności fizycznej ze zdrową dietą z pewnością przyczyni się nie tylko do poprawy wyglądu, ale również samopoczucia i zdrowia. 

0 %