Trening

Trening interwałowy – na czym polega? Co daje?

Trening interwałowy – co to jest? Zasada tego typu ćwiczeń polega na przeplataniu wysiłku o dużej i niskiej intensywności. Przykładowo – biegniesz przez 30 sekund, a przez kolejne 45 maszerujesz. Ten schemat powtarzasz 5-10 razy.

Ile powinien trwać trening interwałowy?  

Najlepiej, żeby trening interwałowy trwał około 45 min. Najpierw należy się rozgrzać, a po zakończeniu rozciągnąć i schłodzić organizm. Na interwały mogą składać się bieganie, skakanie na skakance, jazda na rowerze, ćwiczenia siłowe, orbitrek i inne aktywności. Należy pamiętać, aby druga część ćwiczenia nie doprowadziła do całkowitego odpoczynku. Musisz cały czas pozostać w ruchu! Odmianami treningu interwałowego są HIIT i tabata. Ten rodzaj aktywności powoduje „dług tlenowy”, który pozwala spalać kalorie na długo po zakończeniu ćwiczeń. Ćwiczenia można wykonywać w domu bądź na siłowni.

Trening interwałowy – jak często?

Tego typu trening należy wykonywać maksymalnie trzy razy w tygodniu z dwudniową przerwą. Nie wykonuj go na czczo. Dwie godziny przed treningiem zjedz bogate w białko śniadanie. Jeśli jesteś na diecie eliminacyjnej, zrezygnuj z interwałów. Nigdy nie łącz tego typu treningu z siłowym czy cardio. Ćwiczenia obciążają organizm, więc pamiętaj o piciu odpowiedniej ilości płynów i zbilansowanej diecie, która zapobiegnie ewentualnym niedoborom. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli cierpisz na choroby przewlekłe, jesteś po zawale, masz dużą nadwagę lub cierpisz na problemy z krążeniem lub stawami. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze sportem i wybrałeś trening interwałowy, zdecyduj się na ćwiczenia dostosowane do Twojej kondycji oraz poziomu zaawansowania.

Trening interwałowy – ile spala kalorii?

Jednym z najlepszych sposobów na zredukowanie tkanki tłuszczowej jest właśnie trening interwałowy. Ile można schudnąć, regularnie ćwicząc? Zależy to od intensywności wysiłku, ale przyjmuje się, że w ciągu 30 min treningu możesz spalić 800-1000 kcal. Ponadto organizm spala kalorie do 24 godzin po jego zakończeniu.

Co daje trening interwałowy?

Interwały w krótkim czasie spalają sporo kalorii. Ich wykonywanie poprawia wydolność i wytrzymałość organizmu oraz przyspiesza metabolizm. Systematyczne ćwiczenia poprawiają samopoczucie, a niektóre badania wykazują, że trening interwałowy zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. Niewątpliwym atutem jest zwiększenie ilości tkanki mięśniowej, wymodelowanie mięśni brzucha, ud czy pośladków. Ponadto ćwiczenia nie wymagają dużej ilości wolnego czasu, gdyż serie są krótkie, ale intensywne.

Trening interwałowy – kiedy efekty?

Większą wydolność organizmu, poprawę kondycji i lepszy nastrój zauważysz po miesiącu wykonywania interwałów. Dzięki nim można schudnąć nawet 10 kg w ciągu 3 miesięcy. Utrata kilogramów zależy od intensywności, poziomu zaawansowania oraz innych indywidualnych czynników. Przed rozpoczęciem treningu interwałowego warto skonsultować się z trenerem, który pomoże ułożyć plan ćwiczeniowy, jadłospis, a także pokaże prawidłową technikę.

0 %