Psychologia

Na czym polegają zaburzenia lękowe? Jak je leczyć?

Strach jest naturalną reakcją emocjonalną na realne zagrożenia. To mechanizm obronny ukierunkowany na uniknięcie niebezpieczeństwa. Podobne do strachu objawy towarzyszą lękowi, który pojawia się bez dających się określić przyczyn. Jeśli lęk towarzyszy Ci w wielu codziennych sytuacjach powoduje dyskomfort psychiczny i zakłóca ogólne funkcjonowanie Twojego organizmu, oznacza to zaburzenia lękowe. Co możesz zrobić w przypadku częstych i przedłużających się zaburzeń lękowych?

Lęk jako stan psychofizjologiczny

Przy występowaniu zaburzeń lękowych objawy nie ograniczają się do sfery emocji. Najczęściej towarzyszą im symptomy somatyczne takie jak: trudności z zasypianiem, bóle głowy, arytmia serca, problemy gastryczne, bóle mięśni lub uczucie ciągłego zmęczenia. Doskwierający Ci stały niepokój może być przyczyną trudności w koncentracji uwagi i trwałym zapamiętywaniu. Przez to masz problemy z uczeniem się albo wykonywaniem czynności zawodowych o charakterze intelektualnym. Niekiedy prowadzi to do obniżenia samooceny i utraty wiary we własne możliwości. 

Przyczyny zaburzeń lękowych

W radzeniu sobie z zaburzeniami lękowymi przyczyny są kluczowymi elementami, które musisz poznać. Ponieważ zazwyczaj są one nieuświadomione, w odkryciu ich może pomóc Ci psycholog w toku wspólnej analizy stresogennych czynników występujących w Twoim życiu. Przyczyny mogą tkwić w środowisku rodzinnym, społecznym lub zawodowym. W aktualnej sytuacji albo w retrospekcjach z przeszłości. Istnieją rzeczy, na które nie masz wpływu. Ale inne możesz kontrolować lub zmieniać. Warto przekonać się przy zaburzeniach lękowych co to jest wsparcie psychologiczne i jak można skutecznie z niego korzystać.

Poznaj rodzaje zaburzeń lękowych

Przy diagnozie zaburzeń lękowych rodzaje rozpoznanych typów determinują opracowanie planu leczenia.

  • Przy lęku uogólnionym towarzyszącym Ci zawsze i wszędzie pomocne będzie stałe stosowanie ziołowych leków uspokajających.
  • Napady paniki. Czasem wystarczy kilka głębszych oddechów. Bardziej skutecznie zadziała doraźne zastosowanie leków zmniejszających napięcie nerwowe.
  • Fobie i natręctwa. Leczenie wymaga wspomagania farmakoterapią.
  • Zespół stresu pourazowego. To skutek jakiegoś traumatycznego wydarzenia w Twoim życiu. Niezbędna jest długofalowa kompleksowa terapia.

Czy zaburzenia lękowe są uleczalne?

W zaburzeniach lękowych leczenie może przybierać różne formy. Począwszy od redukowania samych objawów aż po głęboką ingerencję w sferę podświadomości. Jest wiele leków na zaburzenia lękowe. Dostępne w sprzedaży herbatki ziołowe, krople na uspokojenie lub olejki eteryczne to preparaty działające łagodnie, ale skutecznie. Warto mieć ich zapas w domowej apteczce. Na opakowaniu zawsze znajdziesz wskazania odnośnie do zaburzeń lękowych jak leczyć objawy okresowe lub przewlekłe.

Aby za pomocą leków na zaburzenia lękowe osiągnąć pożądane efekty, musisz uruchomić swoje pozytywne myślenie. Ważna jest też odpowiednia motywacja poparta działaniami w zakresie stosowania zdrowego stylu życia. W przypadku lekkich zaburzeń lękowych objawy ustąpią pod wpływem terapii ziołowej. Znacznie poprawi się Twoje samopoczucie i jakość życia.

0 %