Uroda

Tonik do twarzy – co to, jak stosować, kiedy używać?

Zadbana i promienna skóra twarzy jest pożądana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Wiele czynników ma wpływ na pogorszenie się jej kondycji, a także przyspieszenie procesów starzenia się naskórka, czego efektem jest uwidocznienie się zmarszczek oraz utrata jędrności. Podstawowym sposobem na utrzymanie jej młodzieńczego i witalnego wyglądu jest dopasowanie codziennej pielęgnacji do potrzeb swojej skóry twarzy. Wiele osób ma świadomość, jak ważne jest codzienne oczyszczanie naskórka z nagromadzonego sebum i zanieczyszczeń oraz aplikacja kremu, bogatego w składniki aktywne. Niemniej jednak obowiązkowym krokiem codziennej rutyny powinna być również aplikacja toniku do twarzy.

Tonik do twarzy – co to jest?

Jak stosować tonik? Kiedy go używać? To pytania, które najczęściej zadają osoby, które nie znają właściwości i zastosowania tego kosmetyku. Tonik jest jednym z podstawowych produktów, który dzięki swoim właściwościom, powinien być obowiązkowym elementem codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Ze względu na mity krążące wokół kosmetyku, wiele kobiet i mężczyzn rezygnuje z jego aplikacji, co może wpływać na pogorszenie się stanu skóry.

Tonik jest kosmetykiem, którego podstawowym składnikiem jest woda. W zależności od rodzaju, uzupełniana jest o wyciągi i ekstrakty roślinne, delikatne kwasy lub substancje nawilżające. Po co stosuje się tonik do twarzy? Głównym zadaniem toniku jest przywracanie skórze neutralnego pH, które zostaje zachwiane po kontakcie z wodą i środkami stosowanymi do oczyszczania naskórka. Nieprawidłowy odczyn skóry twarzy jest głównym powodem zwiększonego ryzyka rozwoju zakażeń bakteryjnych, które mogą prowadzić do rozwoju trądziku i wykwitów ropnych. Dodatkowo unikanie tonizowania skóry może prowadzić do podrażnienia i zaczerwienienia naskórka, czego objawem jest przesuszenie skóry twarzy.

Tonik, poza regulacją poziomu pH wpływa na poprawę funkcjonowania bariery hydrolipidowej naskórka. Dodatkowo jego aplikacja pozwala na lepsze wnikanie substancji aktywnych, które dostarczane są cerze poprzez nakładanie serum oraz kremu pielęgnacyjnego. Tonizowanie skóry twarzy powinno być podstawowym elementem codziennej pielęgnacji.

Jak używać tonik do twarzy?

Aplikacja toniku jest niezwykle prosta. To wielofunkcyjny kosmetyk, który warto włączyć do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Tonik należy nakładać na oczyszczoną skórę twarzy, zarówno z zanieczyszczeń środowiskowych, jak i resztek makijażu. Demakijaż należy przeprowadzać, wykorzystując specjalne pianki, żele lub olejki, które doskonale rozpuszczają nagromadzony brud. Tonik warto aplikować po każdym kontakcie naskórka z wodą, kiedy właściwe pH skóry twarzy zostaje zaburzone. Po nałożeniu toniku należy przejść do kolejnych etapów pielęgnacji, czyli aplikacji serum i kremu, dopasowanego do indywidualnych potrzeb skóry.

Tonik jest substancją charakteryzującą się wodnistą konsystencją, dlatego z powodzeniem można go nakładać na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest rozpylanie kosmetyku bezpośrednio na twarz za pomocą dołączonego do opakowania atomizera i dodatkowe wklepanie go opuszkami palców w naskórek. Innym sposobem jest przelanie niewielkiej ilości produktu na płatek higieniczny lub dłonie i naniesienie go na naskórek.

Rodzaje toników do twarzy

Obecnie na drogeryjnych półkach można znaleźć wiele rodzajów toników do twarzy. Różnicują je przede wszystkim substancje aktywne, których zadaniem jest łagodzenie problemów skórnych. Jakie są rodzaje toników do twarzy?

  • nawilżające – zawierają substancje aktywne, które poprawiają poziom nawilżenia naskórka,
  • łagodzące – ich zadaniem jest niwelowanie podrażnień skóry twarzy, które powstają na skutek złej pielęgnacji lub nadmiernego wysuszania powierzchni cery,
  • przeciwzapalne – głównym składnikiem ich receptury są ekstrakty o działaniu przeciwzapalnym, które pomagają walczyć ze zmianami trądzikowymi, widocznymi na powierzchni twarzy,
  • złuszczające – to toniki o działaniu eksfoliującym, czyli redukującym warstwę rogową skóry.

Tonik do twarzy jest kosmetykiem, który powinien być podstawowym elementem codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Dzięki swoim właściwościom pomaga walczyć z widocznymi defektami skóry, a także przygotowywać ją do aplikacji serum i kremu.

0 %