DietaZdrowie

Suplementacja dla wegetarian

Dieta wegetariańska z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Wynika to głównie z popularyzacji dbałości o środowisko i w trosce o zwierzęta, lecz nie w każdym przypadku. Wiele osób decyduje się na wykluczenie mięsa z jadłospisu ze względów zdrowotnych. Istnieje jednak równie duża ilość przeciwników diety tego typu, którzy twierdzą, że prowadzi ona jedynie do powstania szkodliwych niedoborów. Fakty jednak zaprzeczają tej teorii mówiąc, że dobrze zbilansowana dieta wegetariańska może owocować doskonałym zdrowiem i samopoczuciem. Jednak faktem jest to, że istnieją okresy w roku, kiedy wegetarianie powinni suplementować pewne witaminy i substancje odżywcze. Warto więc przed wyeliminowaniem mięsa z diety zaopatrzyć się w aktualną wiedzą i precyzyjnie zorientować, co suplementować na diecie wegetariańskiej.

Co powinni suplementować wegetarianie?

Suplementacja dla wegetarian często okazuje się konieczna ze względu na niezbyt dokładne zbilansowanie spożywanych posiłków. W początkowej fazie rezygnacji z produktów mięsnych często występuje niedobór żelaza. Suplementacja dla wegetarian często wymaga dodania do diety właśnie tego składnika w większej ilości. Warto także pamiętać o tym, że przyswajalność tej substancji zwiększa odpowiednia ilość witaminy C w organizmie. Z tego powodu często te dwa składniki powinny być podawane w komplecie. Zastanawiając się nad tym, co suplementować na diecie wegetariańskiej – nie można pominąć witaminy A. Występuje ona w swojej podstawowej formie jedynie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Jest ona niezbędna do prawidłowego działania narządu wzroku. Na szczęście w roślinach występuje nieco inna forma tego składnika określana jako B-karoten. Znajduje się on w żółtych i pomarańczowych warzywach – warto więc uwzględnić je podczas układania swojego jadłospisu. Także zielone warzywa liściaste zawierają tę substancję w stosunkowo dużych ilościach.

Dieta wegetariańska – najczęściej występujące niedobory

Zastanawiając się nad tym jakie substancje powinna zawierać suplementacja dla wegetarian, należy przede wszystkim przeanalizować najczęściej występujące niedobory. Najpowszechniejszym składnikiem, którego wegetarianie przyjmują zbyt mało jest witamina B12. Występuje ona jedynie w produktach odzwierzęcych. Efektem długotrwałego niedoboru może być niedokrwistość megaloblastyczna i powiązane z nią wszelkie objawy anemii. Równie często występują niedobory witaminy D – są one jednak na równym poziomie, jak u osób regularnie spożywających mięso. Niedobory tego składnika niekorzystnie wpływają na ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Dieta roślinna to także ryzyko wystąpienia niedoborów cynku. Choć rośliny zawierają go stosunkowo dużo – nie ulega on wchłanianiu w wystarczających ilościach. Zastanawiając się nad tym co suplementować na diecie wegetariańskiej nie można pominąć kwasów omega-3. Ich głównym źródłem są bowiem ryby morskie – jest to więc składnik, którego często brakuje w organizmie osób jedzących jedynie produkty roślinne.

Witamina B12 i witamina D – podstawa rozsądnej suplementacji

Dieta wegetariańska – suplementacja powinna być codziennością każdej osoby, której jadłospis opiera się na produktach pochodzenia roślinnego. Dwie substancje, które powinny być standardem w diecie wegetariańskiej, to witamina B12 oraz witamina D. Witamina B12 w naturalnej postaci występuje jedynie w produktach odzwierzęcych. Istnieje jednak wiele produktów wzbogaconych o ten składnik, które warto po prostu włączyć do swojej diety. Są to między innymi płatki śniadaniowe czy drożdże spożywcze. Jeżeli wybrana dieta dopuszcza spożywanie mleka krowiego – dostarczenie do organizmu tej witaminy będzie zdecydowanie prostsze. Jednak warto zdecydować się również na przyjmowanie jej w tabletkach. Suplementacja dla wegetarian do podstawa do dobrego samopoczucia. Nie można zapomnieć także o witaminie D. Jej głównym źródłem są tłuste ryby i światło słoneczne. Warto wiedzieć o tym, że większość Polaków zmaga się z niedoborem tego składnika. Przez większą część roku wszyscy powinni więc suplementować tę witaminę.

0 %