Uroda

Co to jest hydrolat i jak go stosować?

W ostatnich latach rynek kosmetyczny przeszedł niemałą rewolucję. W drogeriach, perfumeriach i aptekach nieustannie pojawiają się nowe wyroby kosmetyczne, które zaskakują swoimi właściwościami pielęgnacyjnymi, zastosowaniem oraz zapachem. Jedną z najnowszych propozycji jest hydrolat. Hydrolat to wodnisty wyrób kosmetyczny, który przeznaczony jest do pielęgnacji każdego rodzaju skóry, często jednak w zależności od głównej substancji aktywnej, jaka została zawarta w jego składzie. Jego właściwości są coraz bardziej doceniane przez kobiety i specjalistów, dlatego warto znać odpowiedź na te dwa pytania: Czym jest hydrolat? Jak używać hydrolatu?

Co to jest hydrolat?

Wiele osób, kiedy po raz pierwszy słyszy nazwę tego kosmetyku, zastanawia się, co to jest hydrolat. Hydrolat jest wodnistym produktem kosmetycznym, który powstaje na skutek destylacji z parą wodną całych lub wybranych części roślin. Podczas uruchomienia tego procesu dochodzi do wyodrębnienia dwóch dobroczynnie działających na skórę substancji: olejku eterycznego oraz tak zwanej wody podestylacyjnej. Niestety, olejki eteryczne posiadają zbyt silnie skoncentrowaną formułę, aby można je było z powodzeniem aplikować na całą twarz. Z tego powodu producenci postanowili wykorzystać jedynie cenne właściwości wody, jaka została wyodrębniona w procesie destylacji, czyli właśnie hydrolatu.

Hydrolaty bardzo często nazywane są również wodami kwiatowymi – oczywiście głównie ze względu na ich recepturę, która jest bogata w składniki aktywne pochodzenia roślinnego. Hydrolat posiada dokładnie takie same właściwości co dany olejek eteryczny. Jest on jednak dostępny w rozcieńczonej formie, co pozwala na jego aplikację bezpośrednio na skórę twarzy, ciała lub włosów. Dodatkowo hydrolaty wyróżniają się intensywnym zapachem, dzięki czemu bardzo często używane są do poprawiania samopoczucia i odświeżania twarzy po całym dniu lub w trakcie jego trwania.

Jak stosować hydrolaty?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak stosować hydrolaty. Hydrolat jest multifunkcyjnym kosmetykiem, dlatego też jego zastosowanie jest bardzo szerokie. To produkt szczególnie doceniany przez miłośników naturalnej pielęgnacji, którzy w swojej codziennej rutynie wykorzystują produkty bogate w naturalne składniki aktywne. Hydrolat może być wykorzystywany do:

  • tonizowania skóry twarzy po jej wcześniejszym oczyszczeniu za pomocą żelu lub pianki. Jedną z właściwości kosmetyku jest zdolność do przywracania właściwego pH skórze;
  • dodatek do glinek – hydrolat może być wykorzystywany do rozmieszywania glinek, co potęguje ich działanie;
  • odświeżania skóry twarzy – hydrolat można aplikować na cerę przy pomocy atomizera, co przywraca jej świeży i zdrowy wygląd w ciągu dnia;
  • nośnik substancji aktywnej – spryskanie skóry twarzy hydrolatem może   poprzedzać etap nakładania serum lub kremu pielęgnacyjnego, co ułatwi wnikanie substancji aktywnych.

Rodzaje hydrolatu – co warto o nich wiedzieć?

Hydrolat jest wielofunkcyjnym produktem kosmetycznym. Głównym składnikiem aktywnym tego kosmetyku jest ekstrakt z danej rośliny, dlatego właściwości produktu warto dopasować do potrzeb swojej skóry. Najpopularniejszymi rodzajami hydrolatu są:

  • hydrolaty nawilżające – cechują się działaniem nawilżającym, głównie dzięki zawartości nawilżających wyciągów z roślin, na przykład hydrolat z róży;
  • hydrolaty przeciwzapalne – wykazują się działaniem wpływającym łagodząco na posiadane zmiany zapalne, na przykład związane z trądzikiem. Doskonałym przykładem produktu przeciwzapalnego jest hydrolat lawendowy;
  • hydrolaty złuszczające – ich właściwości pozwalają usuwać nadmiernie złuszczający się naskórek, czego efektem jest usuwanie widocznych przebarwień, a także spłycanie blizn potrądzikowych, na przykład hydrolat z czystka;
  • hydrolat rozświetlający – zadaniem tego rodzaju kosmetyku jest przywracanie skórze blasku i witalnego wyglądu, na przykład hydrolat z gorzkiej pomarańczy.

Hydrolat jest kosmetykiem, który warto wprowadzić do swojej rutyny pielęgnacyjnej. Jego właściwości pozwalają na skuteczne niwelowanie posiadanych defektów skórnych, czego efektem jest widoczna poprawa stanu cery.

0 %