Zdrowie

Skąd bierze się czkawka?

Pewnie nie raz zdarzyło Ci się natknąć na śmieszne filmiki w Internecie, na których widać było zabawnie czkającego niemowlaka albo zaskoczone czkawką zwierzę. Nie ma w tym nic niezwykłego, gdyż wszystkie ssaki mogą mieć czkawkę, co nie zmienia faktu, że nierzadko brzmi ona wyjątkowo komicznie. Jednak jeśli spojrzeć na czkawkę z innej perspektywy, fakt jej istnienia staje się znacznie bardziej ciekawy. Czym tak właściwie jest czkawka? Co ją powoduje? Jak zatrzymać czkawkę? Odpowiedzi na zadane pytania znajdziesz w tym artykule.

Czym jest czkawka?

Czkawka jest często spotykanym objawem, powstałym na skutek arytmicznej pracy przepony. Zmianie ulega wtedy sposób oddychania, z kolei zmiana przepływu powietrza przez struny głosowe sprawia, że na wyjątkowo krótki moment dochodzi do ich zamknięcia, wskutek czego powstaje znany wszystkim dźwięk, czyli właśnie czkawka.

Co powoduje czkawkę?

Jako głównego winowajcę trzeba tutaj wskazać przeponę. Mięsień ten znajduje się na wysokości żeber, oddzielając jamę brzuszną od narządów klatki piersiowej oraz wspomagając proces oddychania. Kiedy włókna mięśniowe przepony kurczą się, płuca mogą się rozszerzyć wraz z oddechem, z kolei gdy przepona się rozluźnia – następuje wydech. Jeśli z jakichś przyczyn dojdzie do podrażnienia nerwów przepony – a jest tutaj kilka możliwości – zacznie się ona nieregularnie kurczyć, przez co wybije z rytmu Twój regularny oddech. Następnie następuje to, o czym już wiesz – przymknięcie strun głosowych i powstawanie wstydliwego dźwięku, po którym niejedna osoba szuka w Internecie „domowych sposobów na czkawkę”.

Zanim jednak zajmiesz się poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie, jak pozbyć się czkawki, przyjrzyj się kilku możliwym przyczynom jej wystąpienia:

  • zbyt pośpieszne przyjmowanie pokarmów,
  • spożywanie zbyt dużej ilości pokarmu naraz,
  • podrażnienie układu pokarmowego zbyt zimnymi lub zbyt gorącymi pokarmami i napojami,
  • spożywanie zbyt dużej ilości gazowanych napojów lub alkoholu, a także ostrych przypraw,
  • połknięcie powietrza, na przykład podczas żucia gumy czy jedzenia,
  • podrażnienie niektórych nerwów,
  • choroby, np. refluks, zapalenie krtani, guzy, choroby nerek, udar,
  • przyjęcie znieczulenia,
  • stres, nerwica, nadmiar emocji.

Jak widzisz, czkawka może być skutkiem nieprawidłowych nawyków żywieniowych lub zbyt nerwowego dnia, ale może stanowić także bardziej niepokojący objaw. Czy od razu należy się nią martwić? Niekoniecznie – kiedy czkawka pojawia się sporadycznie, a jej wystąpienie nie niesie za sobą innych dolegliwości, raczej nie ma powodu do obaw. Mimo to możesz rozważyć konsultację z lekarzem, na przykład, jeśli czkawka jest uporczywa i nawracająca, trwa od dłuższego czasu lub towarzyszą jej problemy z oddychaniem lub snem, bóle brzucha czy też bóle i zawroty głowy.

Sposoby na czkawkę

Poszukując odpowiedzi na pytanie, jak zatrzymać czkawkę, można natknąć się na mniej lub bardziej sprawdzone metody – od tych domowych sposobów na czkawkę aż po bardziej naukowe wyjaśnienia. Z uwagi na to, że przyczyny czkawki mogą być różne, nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania na walkę z nią, jednak zapoznanie się z przedstawionymi poniżej sposobami może pomóc Ci w wyborze działania, które będzie dla Ciebie najskuteczniejsze.

Wypicie szklanki wody – niektórym osobom pomaga, jeśli szybko wypiją szklankę wody w temperaturze pokojowej. Dla innych lepsze będzie powolne picie zimnej wody, z kolei dla osób, które preferują bardziej niekonwencjonalne podejście, dobrym rozwiązaniem może być picie wody z dalszej krawędzi szklanki.

Zjedzenie łyżki cukru, miodu lub masła orzechowego – jedna z babcinych strategii, polegająca na potrzymaniu w ustach cukru, miodu lub masła orzechowego do momentu aż wybrany produkt zacznie się rozpuszczać. Następnie należy go połknąć.

Przepłukanie gardła wodą – podobnie jak podczas mycia zębów, niektórzy decydują się na płukanie gardła wodą tak długo aż nie pozbędą się czkawki.

Przytrzymywanie oddechu – polega na nabraniu powietrza w usta i przytrzymaniu go przez kilka lub kilkunastu sekund (zgodnie z własnym odczuciem), co miałoby pozwolić na uwolnienie nadmiaru powietrza, które znajduje się w przewodzie pokarmowym.

Spokojny wdech i wydech – próba świadomego uregulowania oddechu może stanowić sposób na to, jak pozbyć się czkawki. Powolne i kontrolowane oddychanie jest często stosowaną metodą.

Pamiętaj, że możesz też spróbować przeciwdziałać występowaniu czkawki poprzez praktykowanie prawidłowej techniki spożywania posiłków, ograniczenie spożywania ostrych potraw i napojów gazowanych, a także unikanie picia alkoholu.

0 %