Zdrowie

Co to jest piaskowanie zębów – ile trwa, ile kosztuje, jak często

Podstawową higienę jamy ustnej dobrze urozmaicać o zabiegi wykonywane w gabinecie stomatologicznym. Jednym z nich jest piaskowanie, którego celem jest oczyszczenie zębów z zalegającego na nich kamienia i osadu. Zabieg trwa kilkanaście minut, poprawia higienę jamy ustnej i daje efekt wybielonych zębów zaraz po jego wykonaniu. Na czym polega i ile kosztuje piaskowanie zębów w gabinecie? Ja często je wykonywać?

Piaskowanie zębów – co to jest i jak przebiega?

Piaskowanie zębów jest jednym z prostszych zabiegów wykonywanych w gabinecie dentystycznym. Polega ono na oczyszczeniu szkliwa z nagromadzonego kamienia i osadu za pomocą specjalnej substancji czyszczącej nazywanej piaskiem stomatologicznym. Higienistka lub stomatolog rozprowadzają na zębach drobinki zawarte w preparacie, skutecznie usuwając osad nazębny i nie uszkadzając szkliwa. Bezpośrednio po wykonaniu zabiegu zęby są wyraźnie bielsze i gładsze, gdyż zalegający na nich osad zostaje usunięty pod wysokim ciśnieniem. Pacjent nie musi w specjalny sposób przygotowywać się do wykonania piaskowania. Wystarczające będzie umycie zębów jak przed standardową wizytą u dentysty.

Często zadawanym pytaniem jest to, czy zabieg będzie bolesny i nieprzyjemny. Samo piaskowanie zębów jest bezbolesne, jednak rozprowadzanie substancji czyszczącej w okolicach dziąseł może powodować lekki dyskomfort. Dodatkowo podczas zabiegu w jamie ustnej znajduje się ssak do odciągania śliny, co dla niektórych pacjentów może być niekomfortowe. Piasek stomatologiczny ma specyficzny smak, który niekiedy powoduje przykre doznania. Samo piaskowanie nie jest jednak procesem bolesnym i wyjątkowo nieprzyjemnym, a pacjenci w większości przypadków mają z nim pozytywne doświadczenia.

Koszt i czas trwania piaskowania

Usuwanie przebarwień i osadów wykonuje się zwykle wraz ze skalingiem i fluoryzacją. W zależności od zakresu zabiegu wykonywanego w gabinecie stomatologicznym pacjenci będą musieli liczyć się z inną ceną i czasem trwania usługi. Zwykle za pełen pakiet higienizacji zapłacić trzeba w granicach 230–300 zł. Pacjentowi usuwa się wówczas złogi kamienia nazębnego, piaskuje zęby oraz wykonuje fluoryzację. Możliwe jest jednak wykonanie wyłącznie piaskowania zębów, którego koszt kształtuje się w granicach 100–180 zł. Ostateczna cena zależy od wybranego gabinetu stomatologicznego.

Warto wiedzieć także, ile trwa piaskowanie zębów oraz czy po zabiegu konieczna jest ich specjalna pielęgnacja. Procedura piaskowania trwa od kilkunastu minut do pół godziny. Jest ona nieco dłuższa, jeżeli wykonywany jest także skaling i fluoryzacja. Bezpośrednio po zabiegu należy wstrzymać się z jedzeniem i piciem przez ok. 2–3 godziny. Jeśli podczas piaskowania stwierdzono nadwrażliwość dziąseł, zaleca się stosowanie specjalnych płukanek i past do zębów.  Aby efekt czystych, wybielonych zębów utrzymał się dłużej, należy regularnie dbać o higienę jamy ustnej, myć zęby po każdym posiłku oraz stosować odpowiednie płyny do płukania.

Dla kogo poleca się piaskowanie zębów?

Zabieg piaskowania zębów zalecany jest w szczególności osobom narażonym na gromadzenie się kamienia i osadu na szkliwie. Warto, by skorzystały z niego osoby palące papierosy, pijące dużo kawy, herbaty czy czerwonego wina. Na wizytę u stomatologa mogą zapisać się także te noszące aparat ortodontyczny czy przygotowujące się do wybielania. Warto zdecydować się na piaskowanie zębów. Jak często powinno być ono wykonywane? Wiele zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta, jednak często zaleca się wizytę w gabinecie raz na pół roku. Piaskowanie może być też przeprowadzane częściej – raz na 3-4 miesiące.

Wiedza o tym, co to jest piaskowanie zębów, pozwala pełniej zatroszczyć się o higienę jamy ustnej. Regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego uzupełni codzienną pielęgnację i sprawi, że szkliwo stanie się bielsze i pozbawione osadów. Piaskowanie zębów jest bezbolesne, nie trwa długo i przynosi natychmiastowe efekty. Zabieg może być wykonany przez stomatologa lub higienistkę.

0 %