Zdrowie

Sen a masa ciała. Czy ilość snu wpływa na wagę?

Sen jest czynnością, która bez wątpienia należy do pierwotnych potrzeb człowieka. Jakość nocnej regeneracji organizmu jest zależna od wielu czynników, a utrzymywanie właściwiej higieny snu korzystnie wpływa na codzienne funkcjonowanie i samopoczucie. Odpowiednia ilość snu ma również duży wpływ na utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Według najnowszych badań wpływ snu na masę ciała jest bardzo duży, dlatego warto zadbać o jego ilość oraz jakość. Czy sen wpływa na masę ciała? 

Sen, a odchudzanie – na czym polega ta zależność?

Odchudzanie jest procesem, który przede wszystkim kojarzy się z dietą oraz wzmożoną aktywnością fizyczną. Taka kolaboracja działań rzeczywiście doprowadza do utraty i spalania nadmiaru tkanki tłuszczowej, niemniej jednak coraz więcej badań dowodzi, jak duży jest wpływ snu na wagę. Zbyt niska ilość oraz jakość snu może znacznie utrudnić zrzucanie zbędnych kilogramów, a dodatkowo doprowadzić do niekontrolowanego zwiększania masy ciała.

Zależność między przybieraniem na wadze a snem jest bardzo duża. Podstawą wpływu snu na masę ciała jest zaburzenie wydzielania hormonów, ze względu na zbyt małą ilość oraz niską jakość nocnej regeneracji ustroju. Zaburzenie gospodarki hormonalnej, a zwłaszcza równowagi między dwiema substancjami – leptyną i greliną prowadzi do utrudnienia procesu odchudzania. Leptyna jest hormonem, który odpowiada za hamowanie łaknienia, a z kolei grelina decyduje o podnoszeniu poziomu głodu. Niedobór oraz niska jakość snu prowadzi do podwyższenia poziomu greliny, czego efektem jest przyrost tkanki tłuszczowej i utrudnienie jej spalania. 

Przybieranie na wadze, a sen – co warto wiedzieć?

Odchudzanie jest procesem, do którego należy podejść holistycznie. Troska o zdrowe odżywianie i zastosowanie deficytu kalorycznego jest podstawą procesu odchudzania. Dodatkowo, wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej będzie stymulowało układ pokarmowy do wydajnej pracy, a dodatkowo będzie korzystnie działać na sylwetkę. Ostatnim czynnikiem, który będzie decydował o prawidłowym przebiegu odchudzania, jest sen.

Rekomendowana ilość snu osoby dorosłej na dobę wynosi od siedmiu do ośmiu godzin, w zależności od indywidualnych potrzeb. Zaniedbywanie ilości oraz jakości snu bardzo często doprowadza do wzmożonego odczuwania głodu. Osoby śpiące zbyt krótko oraz doświadczające częstych wybudzeń w nocy posiadają większy apetyt na produkty wysoko przetworzone, które są bogate w węglowodany oraz przekąski zawierające niezdrowe tłuszcze. Dodatkowo, osoby niewyspane zwykle spożywają dużo niższą ilość warzyw i owoców, co znacznie obniża samopoczucie i ogólną jakość życia.

Czy sen wpływa na masę ciała? Taka zależność została udowodniona licznymi badaniami, dlatego podczas odchudzania warto szczególnie zadbać o jakość nocnej regeneracji oraz ilość snu. Prawidłowe przesypianie nocy wpływa nie tylko na wygląd sylwetki, ale dodatkowo prowadzi do ogólnej poprawy jakości życia i zdrowia fizycznego oraz psychicznego. 

0 %