Uroda

Przebarwienia skóry pod pachami – jak je usunąć?

Przebarwienia skóry pod pachami to problem, z którym zmaga się wiele osób – w szczególności kobiet. Wyglądają one bardzo nieestetycznie i często wpływają niekorzystnie na samoocenę. Istnieje wiele różnorodnych przyczyn mogących wywołać wystąpienie przebarwień – od zaburzeń hormonalnych, przez choroby, stosowanie niewłaściwego antyperspirantu, aż po złe metody depilacji. Z czego konkretnie wynika obecność ciemnych plam i jak one powstają? Jak usunąć przebarwienia pod pachami?

Przebarwienia skóry pod pachami – przyczyny

Jedną z przyczyn powstawania nieestetycznych przebarwień skóry pod pachami jest choroba znana pod nazwą rogowacenia ciemnego. Schorzenie to objawia się obecnością „brudnych” plam w zgięciach skóry – często tylko pod pachami. Czasem jednak występuje także w okolicy szyi czy w zgięciach stawowych. Miejsca te narażone są na gromadzenie zbyt dużej ilości melaniny, która wywołuje niepożądany, ciemny odcień skóry. Przebarwienia te często są szorstkie, a nawet pojawiają się na nich brodawki. Rogowacenie ciemne to zwykle następstwo innych chorób, takich jak otyłość, cukrzyca czy schorzenia tarczycy. W celu wykluczenia tej przypadłości należy udać się do dermatologa i wykonać zalecone przez niego badania. Jest to jednak niezwykle rzadkie schorzenie. Zdecydowanie częściej przebarwienia skóry pod pachami są efektem podrażnień podczas golenia bądź stosowania nieodpowiednio dobranego antyperspirantu.

Warto pamiętać o tym, że skóra znajdująca się pod pachami jest niezwykle delikatna, a regularne zabiegi związane z depilacją bardzo ją osłabiają i wywołują dużą ilość podrażnień. Zanim zaczniesz się zastanawiać, jak usunąć ciemne plamy pod pachami – zadbaj o odpowiednią profilaktykę i pielęgnację. Warto wybierać kosmetyki z jak najdelikatniejszym składem. Niezwykle istotne jest też to, aby nie stosować żadnego antyperspirantu bezpośrednio przed wyjściem na słońce. Czasem przebarwienia pod pachami są też skutkiem przyjmowania leków.

Jak pozbyć się ciemnych plam pod pachami?

Jak już zostało powiedziane, zanim zaczniesz martwić się, jak zlikwidować ciemne plamy pod pachami – postaraj się im zapobiegać. Stosowane antyperspiranty nie powinny zawierać alkoholu ani żadnych obciążających skórę substancji, które mogłoby spowodować pojawienie się ciemnego koloru naskórka. Wszystkie produkty powinny być niezwykle delikatne, aby łagodziły występujące po depilacji podrażnienia. Wiele kosmetyków mających na celu zapobieganie poceniu może wywołać niepożądane przebarwienia.

Doskonałym sposobem zapobiegania ciemnym plamom pod pachami jest także regularne stosowanie szeroko dostępnych na rynku kosmetycznym peelingów. Niezwykle istotne pozostaje też golenie pach świeżymi maszynkami. Z kolei depilację woskiem warto wykonywać nie na własną rękę, a w salonie kosmetycznym. W sklepach dostępne są kremy i balsamy mające na celu zapobieganie przebarwieniom – ich skuteczność jest stosunkowo wysoka i warto włączyć je do codziennego rytuału pielęgnacyjnego.

Jak usunąć ciemne plamy pod pachami? Domowe sposoby

Istnieje wiele domowych sposobów, które mogą wspomóc walkę z przebarwieniami pod pachami. Najmniej inwazyjną metodą jest regularne korzystanie z maści z witaminą A. Jest dostępna bez recepty. Dzięki zawartości witaminy A skóra dużo szybciej się złuszcza, a nowe, zdrowe komórki powstają w krótszym czasie. Poleca się także stosowanie oleju kokosowego – powinien on jednak być naturalny, a nie rafinowany. Olej kokosowy działa antybakteryjnie, a jego regularne stosowanie korzystnie wpływa na pigmentację skóry. Jeżeli zastanawiasz się, jak pozbyć się ciemnych plam pod pachami, spróbuj skorzystać z olejku z drzewa herbacianego. Należy jednak pamiętać o rozcieńczeniu go w oleju bazowym – dopiero wtedy bezpiecznie może zostać nałożony na skórę. Dobrym i skutecznym domowym sposobem jest także zrobienie okładów z produktów zawierających w swoim składzie kwas mlekowy. Ma on doskonałe właściwości złuszczające. Regularne stosowanie sprawi, że brązowe plamy staną się jaśniejsze już po kilku tygodniach.

0 %