Dieta

Pitaja, czyli smoczy owoc – jakie ma właściwości?

Pitaja, inaczej smoczy owoc lub truskawkowa gruszka, jest owocem gatunków kaktusa z rodzaju Hylocereus i Stenocereus. Naturalnym miejscem występowania jest Meksyk i Ameryka Środkowa. Obecnie uprawiana jest także w Izraelu i Azji Południowo-Wschodniej. Kaktusy te zakwitają w nocy, stąd też nazwa: „królowa nocy”. Kwiaty są białe, duże i pachnące. Owoce są czerwone lub żółte, z których wyrastają twarde, spiczaste listki i stąd nazwa smoczy owoc. Pitaja smakuje nie tylko ludziom, jest smakołykiem wielu zwierząt i ptaków.

Pitaja właściwości

Badania naukowe wykazały, że owoc smoczy ma nie tylko wysokie walory smakowe, ale także jej regularne spożycie przynosi korzyści zdrowotne.

 

 • chroni przed cukrzycą, obniżając poziom glukozy we krwi.
 • działa przeciwmiażdżycowo obniżając poziom „złego” cholesterolu.
 • zawiera naturalne barwniki betalainy o silnym działaniu przeciwutleniającym.
 • antyoksydanty zawarte w pitai spowalniają proces starzenia się tkanek, chronią przed stresem oksydacyjnym, zapobiegają rozwojowi nowotworów.
 • zawiera błonnik, który ma istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego.
 • jest źródłem witaminy C i witamin z grupy B.
 • zawiera minerały takie jak: wapń i żelazo.
 • nasiona smoczego owocu zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Smoczy owoc właściwości smakowe i odżywcze.

Pitaja owoc ma intensywny, wyrazisty smak. Miąższ jest lekko słodki, soczysty i miękki. Wewnątrz znajduje się mnóstwo bardzo drobnych, jadalnych pestek, których się nie usuwa. Wiele osób twierdzi, że jest to połączenie smaków trzech owoców: gruszki, kiwi i truskawki. Wartość smakową owocu podnosi uprzednie schłodzenie.

Jak wybrać dobrą pitaję

Na rynku można wyróżnić aż trzy rodzaje smoczego owocu:

 

 • pitaja czerwona – ma różową skórkę i białym miąższ, jest to najpopularniejsza odmiana.
 • pitaja z Kostaryki– charakteryzuje się z czerwoną skórką i czerwonym miąższem.
 • pitaja żółta – charakteryzuje się z żółtą skórką i białym miąższem.

 

Dojrzałe, gotowe do spożycia owoce, mają gładką skórkę, lekko uginającą się pod naciskiem i powracającą do poprzedniego stanu. Owoce niedojrzałe są twarde i nie uginają się.

Jak jeść smoczy owoc

Oczywiście jak w przypadku wszystkich owoców, należy rozpocząć od mycia, aby usunąć ewentualne środki konserwujące stosowane w transporcie. Następnie pitaję przekrawamy wzdłuż na dwie równe połówki i miąższ jemy łyżeczką, podobnie jak kiwi. Niektórzy wzbogacają smak smoczego owocu, wyciskając na wierzch kropelkę cytryny, bywa, że nakłada się odrobinę cukru pudru, jednak zdecydowanie najlepszy smak ma naturalny owoc bez żadnych ulepszeń.

Owoc smoczy – uprawa

Są to rośliny wieloletnie, które po posadzeniu mogą rosnąć w jednym miejscu nawet 20 lat. Uprawa nie jest zbyt wydajna i z jednego hektara uzyskuje się mniej niż 1000 owoców. Pitaja owoc jest chętnie eksportowany, ale w sklepach można także spotkać sproszkowaną pitaję.

Aby wyrobić sobie zdanie, co to jest pitaja, jak smakuje i jak pozytywnie wpływa na organizm jej regularne spożycie, należy koniecznie spróbować.

0 %