Zdrowie

Picie szałwii – na co pomaga, jakie daje efekty?

W dobie nadmiernego korzystania z suplementów diety oraz leków ludzie coraz częściej wracają do tradycyjnych metod leczenia, korzystając z wiedzy pozostawionej przez babcie i dziadków. Zioła zaczęły pojawiać się w przydomowych ogródkach oraz doniczkach, zastępując lub uzupełniając produkty farmaceutyczne. Ich przewaga nie przejawia się jedynie w naturalności, ale także w łatwości przygotowywania, przyswajania oraz mniejszej liczbie skutków ubocznych. Jednym z popularnych ziół jest szałwia, która pomaga w przypadku wielu dolegliwości za sprawą licznych dobroczynnych substancji. Wśród witamin, które zawierają jej liście, wyróżnia się A, B₁, C oraz PP. Ponadto można w niej znaleźć flawonoidy o działaniu antyoksydacyjnym, garbniki hamujące rozwój bakterii bądź niwelujące skutki stresu oksydacyjnego oraz gorycze wpływające pobudzająco na wydzielanie soków trawiennych przez żołądek i jelita.

Picie szałwii – efekty

Pewnie wiele osób słyszało o popularnych herbatach z liści szałwii. Można stosować ją do płukania, przygotowywania okładów, inhalacji lub doustnie. Jednak co daje picie szałwii? Ta roślina ma wszechstronne działanie. Stosowanie herbaty z jej liści może znormalizować stan cery przetłuszczającej się i łojotokowej oraz zahamować nadmierne pocenie. Szałwia obniża stężenie cukru we krwi. Wykazuje działanie dezynfekujące, przeciwzapalne, bakteriobójcze i przeciwgrzybicze. Z tego względu podczas przebiegu różnego rodzaju przeziębień, infekcji, w przypadku pleśniawek czy w razie pojawienia się stanów zapalnych gardła lub jamy ustnej na przykład podczas anginy polecane jest właśnie picie szałwii. Na co pomaga jeszcze? Herbata z szałwii wzmaga wydzielanie soków trawiennych przez ściany żołądka i jelit. Ponadto może okazać się pomocna w przypadku bólu towarzyszącego menstruacji lub spóźniającej się miesiączki, a także dla kobiet, które chcą zatrzymać laktację bądź cierpią na zapalenia będące efektem zbyt dużej ilości pokarmu w piersiach.

W jaki sposób pić szałwię?

Nieocenione właściwości szałwii sprawiają, że wiele osób decyduje się na wprowadzenie jej do codziennej diety. Jak pić szałwię? Aby przygotować herbatę z tej rośliny, należy wsypać do kubka lub zaparzacza 1 łyżeczkę suszonych liści, zalać je wrzątkiem, a potem przykryć naczynie. Po odczekaniu 15 minut wystarczy wyłowić susz i już można pić przygotowany napar.

Przyjmuje się, że bezpieczna dawka herbaty to picie maksymalnie trzech kubków dziennie przez dwa tygodnie, ponieważ szałwia należy do ziół o mocnym działaniu. W przypadku nadwrażliwości bądź przedawkowania roślina powoduje szereg nieprzyjemnych w skutkach działań. Wśród nich występują wymioty, mdłości czy otępienie umysłu. Szałwii nie zaleca się również osobom cierpiącym z powodu ostrego nieżytu żołądka, nowotworu pobudzanego przez estrogeny oraz kobietom będącym w ciąży.

Picie szałwii daje wiele korzystnych dla zdrowia efektów, jednak jak w przypadku wszystkich produktów oddziałujących na organizm, tak i w tym ważne jest, aby przestrzegać zaleconych dawek. Tylko w ten sposób możemy zapewnić sobie pożądane skutki stosowanych ziół oraz zapobiegniemy negatywnemu działaniu.

0 %