Psychologia

Co to jest efekt Dunninga-Krugera?

Twoi współpracownicy twierdzą, iż jesteś zbyt pewny siebie? Nie chcesz przyjmować niczyich rad, gdyż uważasz, że Twoja wiedza jest wystarczająca? Mimo że dopiero rozpocząłeś przygodę z daną dziedziną, uważasz się za eksperta? Możliwe, że zostałeś dotknięty efektem Dunninga-Krugera. Jeśli chcesz poznać jego definicję i pragniesz dowiedzieć się, jak go skutecznie wykryć i w jaki sposób z nim walczyć, zapoznaj się z naszym artykułem. Zapraszamy!

Co to jest efekt Dunninga-Krugera?

Efekt Dunninga Krugera to zjawisko psychologiczne nazywane błędem poznawczym. Polega ono na tym, iż osoby nieposiadające kwalifikacji i wiedzy o danej dziedzinie życia mają skłonność do przeceniania własnych zdolności w tej specjalizacji, natomiast eksperci zaniżają ocenę własnych kompetencji. Wynika to z faktu, iż osoby rozpoczynające przygodę z daną dziedziną mają zbyt ograniczony zasób wiedzy, aby rzetelnie oszacować swoje umiejętności. Nie są one również w stanie ocenić kompetencji innych osób.

Jak wykryć efekt Dunninga Krugera?

Zastanawiasz się, po czym można ocenić, iż daną osobę dotknął efekt Dunninga Krugera? Otóż samozwańczy eksperci mają skłonność do przeceniania własnego poziomu kompetencji. Wydaje im się, iż są specjalistami w danej dziedzinie, mimo że ich zakres wiedzy i kwalifikacje są mocno ograniczone. Ponadto nie są w stanie rozpoznać krańca swojej nieadekwatności. Sądzą, iż nie potrzebują rad, pomocy, ani dodatkowej nauki, gdyż ich wiedza i umiejętności są wystarczające. Osoby dotknięte efektem Dunninga-Krugera również nie potrafią rozpoznać i rzetelnie ocenić kompetencji innych osób. Zazwyczaj twierdzą, że ich umiejętności znajdują się na tym samym lub wyższym poziomie, co kompetencje najlepszych specjalistów. Samozwańczego eksperta można rozpoznać również po tym, iż nie jest w stanie rozpoznać i potwierdzić swojego wcześniejszego braku kwalifikacji i umiejętności.

Jak walczyć z efektem Krugera-Dunninga?

Zbyt duża pewność siebie potrafi być zgubna. Może powodować liczne problemy w życiu społecznym, osobistym i zawodowym. Osoby dotknięte efektem Dunninga-Krugera często biorą na siebie zbyt dużo – przyjmują zadania nieadekwatne do swoich możliwości. Ponadto zwykle tracą szansę na podniesienie swoich kompetencji, gdyż odrzucają pomoc i rady innych. Zatem, jak walczyć z efektem Dunningiem Krugera? Co zrobić, aby uchronić się przed tym zjawiskiem psychologicznym?

Przede wszystkim należy pamiętać, że aby zostać ekspertem w danej dziedzinie, trzeba nieustannie się rozwijać i aktualizować swoją wiedzę. Nie można osiadać na laurach, gdyż jest to zgubne. Bardzo ważne jest także czerpanie inspiracji oraz bycie otwartym na pomoc i rady innych. Warto również wyrobić sobie zdolność do przyznawania się do błędów i porażek. Pamiętajmy, że nikt z nas nie jest nieomylny, a popełnienie błędu to nie wstyd. Osoby, które chcą zabezpieczyć się przed efektem Krugera Dunninga, nie powinny ustawiać sobie poprzeczki zbyt wysoko. Nie warto brać na siebie tego, czego nie jesteśmy w stanie zrealizować.

0 %