Trening

Na czym polega crossfit i jakie efekty przynosi?

Moda na silne i wysportowane ciało to jeden z najbardziej wpływowych trendów naszych czasów. Coraz bardziej na popularności zyskują kluby fitness oraz siłownie oferujące szeroką gamę różnorodnych treningów na wszystkie partie ciała. Chcesz zadbać o siebie i zacząć uprawiać sport? Zastanawiasz się nad podjęciem wyzwania, jakim jest crossfit? Jak często trenować, by osiągnąć zamierzone efekty? Wszystkiego dowiesz się w trakcie czytania poniższego artykułu.

Kto może uprawiać crossfit?

Crossfit – co to jest i dlaczego warto, to najczęstsze pytania o ten rodzaj treningów. Zastanawiasz się, czy nadajesz się fizycznie do uprawiania tej dyscypliny? Amatorsko crossfitem może zajmować się każda zdrowa osoba. Jest to ogólnorozwojowy sport, który wzmocni całe ciało. Nawet jeśli uważasz, że w tej chwili Twoje warunki są ograniczone, pamiętaj o tym, iż ćwiczenia mogą być skalowane. Doświadczony trener umiejętnie Tobą pokieruje i dobierze odpowiedni dla Ciebie stopień trudności. Takie podejście stanowi spore ułatwienie dla początkujących. 

Trening crossfit — jak wygląda?

Do zalet tego typu aktywności należy jej intensywność. Dzięki szybkiemu tempu treningi są dość krótkie, ale pozwalają osiągnąć niezwykłe efekty w krótkim czasie. To jeden z argumentów, który sprawia, że coraz więcej ludzi chce uprawiać crossfit. Jak ćwiczyć, by szybko dojść do najlepszej formy? Specjaliści zalecają 15 min rozgrzewki, około 20 min intensywnych ćwiczeń, a na koniec 10 mi rozciągania. Podczas głównego etapu robisz kilka powtórzeń serii. Taki trening powtarzasz 3 dni z rzędu, po czym dajesz sobie 1 dzień przerwy na regenerację i odpoczynek dla mięśni. Myślisz, że to dla ciebie i chcesz trenować crossfit? Zalety tej decyzji zauważysz już po krótkim czasie.

Ćwiczenia wykonywane na treningach pochodzą z wielu dziedzin sportu. Kojarzony głównie z podnoszeniem ciężarów i treningiem z linami battle ropes crossfit daje znacznie więcej możliwości. W ramach zajęć możesz pływać, robić pompki, przysiady czy brzuszki. Skacząc na skakance, zadbasz o trening cardio. Wszechstronność crossfitu to jedna z jego wielu zalet.

 Crossfit — kiedy efekty? 

Jesteś niecierpliwy i szukasz natychmiastowych wyników, dlatego zastanawiasz się nad crossfitem? Efekty zauważysz bardzo szybko. Już po 3-4 tygodniach regularnych ćwiczeń zaobserwujesz poprawę koordynacji, utratę wagi czy znaczne polepszenie kondycji. Inne efekty crossfitu to budowanie siły funkcjonalnej oraz rozładowanie napięcia powodowanego przez stres. Regularne treningi nie tylko rozbudują Twoją masę mięśniową, ale też pomogą Ci w utrzymaniu dobrego nastroju.

Jak zacząć crossfit i nie zrezygnować po kilku pierwszych treningach, które na pewno dadzą Ci w kość? Klucz stanowią myślenie oraz nastawienie. Tylko dzięki Twojemu samozaparciu i sile możesz osiągnąć upragniony efekt. Pierwszym krokiem jest zapisanie się na zajęcia. Obecnie oferta treningów jest szeroka i wciąż się rozwija – z pewnością znajdziesz trening dopasowany do Twoich możliwości oraz postawionego sobie celu.

 

0 %